Alınan bilgiye göre, fatura borçlarının olmamasına rağmen 3 gün önce elektriklerinin kesildiğini ileri süren yaklaşık 150 çiftçi, Akçakale-Şanlıurfa karayolunun ilçe çıkışındaki Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) önünde toplandı.

DEDAŞ'ı protesto eden çiftçiler, lastik yakarak karayolunu trafiğe kapattı.

Sürücülerin alternatif yollardan ilçeye giriş yapmak zorunda kaldığı eylem nedeniyle güvenlik güçleri de bölgede geniş güvenlik önlemi aldı.

Çiftçilerden Ahmet Korkmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, elektrik dağıtım şirketinin 3 gün önce sebep belirtmeden tarım arazilerindeki elektriği kestiğini ileri sürdü.

Bu nedenle tarladaki ürünlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını savunan Korkmaz, "Bizim herhangi bir fatura borcumuz olmamasına rağmen elektriğimiz kesildi. Bu yaz sıcağında ürünlerimiz kurumak üzere. Buradan bütün yetkililere sesleniyoruz elektrik kesintisinin son bulmasını istiyoruz." dedi.

Korkmaz, elektrik kesintisinin sürmesi durumunda büyük ekonomik zarar yaşayacaklarını iddia etti.

İsmail Demir de fatura borçlarının olmadığını öne sürerek, dağıtım şirketinin arazilerdeki elektriği keserek çiftçilere zarar verdiğini savundu.

Bölgedeki kesintinin sadece borçlarını ödemeyen kişilere yönelik olması gerektiğini belirten Demir, "Elektrik dağıtım şirketi bütün çiftçilerin arazilerindeki elektriği keserek kurunun yanında yaşın da yanmasına sebep olmaktadır. Bizim borcumuzun olmamasına rağmen elektriğimizin kesilmesi yanlış bir uygulamadır. Şanlıurfa sıcağında ürünlerimizi 2 gün daha sulamazsak ürünlerimiz kuruyacak. Tarım arazilerimize hemen elektriğin verilmesini istiyoruz." diye konuştu.

 

Şanlıurfa'da elektrik borcu bulunan sulama birliklerin elektriği kesildi

​Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, sulama birliklerinin elektriğini 2016'nın dışında 2014 ve 2015 yıllarına ait yüklü miktarda elektrik borcu bulunması ve bu güne kadar yapılan tüm iyi niyetli çağrılara yanıt alamadığı için müdürlüğün mevzuata uygun bildirimlerde bulunduktan sonra kestiği belirtildi.

DEDAŞ'ın sulama birliklerin birikmiş olan elektrik borçlarını ödemeleri için yüzde 60'ın üzerinde indirim uyguladığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu indirimden yararlanmak isteyen bazı sulama birlikleri, tarımsal desteklemelerine temlik uygulanmasını ve borçlarının buradan kesilmesini isterken, bazıları ise yapılan tüm çağrılara rağmen elektrik borçlarını ödemeye yanaşmadılar. Ramazan bayramı öncesinde şirketimiz, borçların ödenebilmesi için söz konusu bu sulama birliklerine bir kaç kez daha süre tanıdı, ancak iyi niyetle yapılan indirim ve tanınan sürelere rağmen bir türlü beklenen borç ödemesi gerçekleşmedi. Dicle Elektrik olarak, artık başka çare kalmadığı için 2014'ten bu yana birikmiş yüklü miktarda elektrik borcu bulunan ve bu borcu ödememekte ısrar eden sulama birliklerinin elektriğini, mevzuata uygun bildirimlerde bulunduktan sonra kesmiş bulunuyoruz. Borcunu ödeyen veya borcuna karşılık destekleme priminden temlik veren müşterilerimize düzenli elektrik enerjisi verilmektedir." 

Açıklamada sulama birliklerinin yaklaşık 90 milyon TL borcu bulunduğu kaydedildi.