Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, sulama birliklerinin elektriğini 2016'nın dışında 2014 ve 2015 yıllarına ait yüklü miktarda elektrik borcu bulunması ve bu güne kadar yapılan tüm iyi niyetli çağrılara yanıt alamadığı için müdürlüğün mevzuata uygun bildirimlerde bulunduktan sonra kestiği belirtildi.

DEDAŞ'ın sulama birliklerin birikmiş olan elektrik borçlarını ödemeleri için yüzde 60'ın üzerinde indirim uyguladığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu indirimden yararlanmak isteyen bazı sulama birlikleri, tarımsal desteklemelerine temlik uygulanmasını ve borçlarının buradan kesilmesini isterken, bazıları ise yapılan tüm çağrılara rağmen elektrik borçlarını ödemeye yanaşmadılar. Ramazan bayramı öncesinde şirketimiz, borçların ödenebilmesi için söz konusu bu sulama birliklerine bir kaç kez daha süre tanıdı, ancak iyi niyetle yapılan indirim ve tanınan sürelere rağmen bir türlü beklenen borç ödemesi gerçekleşmedi. Dicle Elektrik olarak, artık başka çare kalmadığı için 2014'ten bu yana birikmiş yüklü miktarda elektrik borcu bulunan ve bu borcu ödememekte ısrar eden sulama birliklerinin elektriğini, mevzuata uygun bildirimlerde bulunduktan sonra kesmiş bulunuyoruz. Borcunu ödeyen veya borcuna karşılık destekleme priminden temlik veren müşterilerimize düzenli elektrik enerjisi verilmektedir."  Açıklamada sulama birliklerinin yaklaşık 90 milyon TL borcu bulunduğu kaydedildi.