ABD Donanmasından yapılan yazılı açıklamada, "5 Kasım 2018'de  Karadeniz üzerinde uluslararası hava sahasında uçan ABD'ye ait EP-3 uçağına bir  Rus Su-27 uçağınca önleme yapıldı. Su-27'nin, pilot ve mürettebatı riske atacak  şekilde yüksek hızda görev uçağının önüne geçmesinden dolayı bu yaklaşmayı  'güvenli olmayan' bir önleme olduğu belirlendi." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Rus savaş uçağının ABD keşif uçağının önünden bir kez daha  geçtiğini, bu sırada uçağın hızını artıran ve uçağın egzozundan ateş çıkaran  "ard-yanma" (A/B) özelliğini kullanarak Amerikan uçağında türbülans ve titreşime  neden olduğu kaydedildi.

Açıklamasında "Önleme yaklaşık 25 dakika sürdü. Rus ordusunun da  uluslararası hava sahasında tatbikat yapma hakkı var ancak bu önleme  sorumsuzcaydı." değerlendirmesi yapıldı.Diğer taraftan konuyla ilgili günlük basın brifinginde açıklama yapan  Pentagon sözcülerinden Eric Pahon, Rus uçağının Amerikan uçağına çok yaklaştığını  belirterek, "Bunu tehlikeli kılan şey, telsiz irtibatını sağlamadılar ve  uçağımıza çok yaklaştılar." dedi.Pahon, "Bu tür davranış için hiçbir sebep yoktu.Uçağımız uluslararası  sularda rutin görev yürütüyordu." diye konuştu.