Ankara İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, C.Ç’nin köpekleri bulundurduğu ortamın havasız, kötü kokulu olduğu, hayvan bakım ve refahına uygun olmadığı, hijyen ve temizliğin bulunmadığı, hayvanların küçük kafesler içerisinde bulunduğu, uygun olmayan koşullarda istiflendiği, önlerinde su ve mama bulunmadığı, 1 yavru köpeğin masa üzerinde ölü olduğu, hayvanların havlayamadığı, seslerinin çıkmadığı, hiçbirinin karne, kayıt, üretim vb. belgelerinin bulunmadığının tespit edildiği kaydedildi. Tespitler üzerine 68 köpeğin her biri için 181 TL ceza ve onaysız üretim faaliyetinde bulunmaktan 12 bin 308 TL ceza verildi. C.Ç’nin kayınvalidesi F.Ç’nin ise aynı şekilde 14 köpeği uygunsuz bulundurması üzerine her bir köpek için 181, onaysız üretim faaliyetinde bulunmaktan dolayı da 13 bin 394 TL idari para cezası verildiği ifade edildi.

El konulan köpekler Keçiören Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü veteriner hekimlerine teslim edildi. Köpeklerin ses tellerinin kesilmesiyle alakalı muayene ve tedavi işlemlerinin devam ettiği bildirildi.

Köpekler Keçiören Belediyesi'nin korumasına alındı

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Uyanış Mahallesi’nde bir binanın bodrum katında uygun olmayan şartlarda yetiştirilen çeşitli cinsten 68 köpeğin Keçiören Belediyesi Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde bakım ve tedavi altında olduğunu belirtti. Başkan Altınok, “Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri ve Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekiplerimiz ihbar üzerine söz konusu adrese gidiyor ve uygun olmayan ortamda 68 tane cins köpeğin var olduğunu görüyorlar. Köpekler şu anda emin ellerde. Bakım ve tedavilerini tamamladıktan sonra köpekleri sahiplendireceğiz” dedi.

Keçiören Belediyesi Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde basın mensuplarıyla bir araya gelen Başkan Altınok, “Keçiören Uyanış Mahalle sakinlerimizin ihbarı üzerine harekete geçen Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri ile Keçiören Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekiplerimiz bir binanın bodrum katında 68 adet cins köpeği tespit etti. Daha sonra ihbar edilen adrese giderek bu köpeklere el koydu. Köpekler iyileştirme merkezimizde gözetim altında” ifadelerini kullandı.

“Sağlıklarıyla ilgili herhangi bir sıkıntı görünmüyor”
Altınok, söz konusu köpeklerin sağlık durumuna ilişkin de bilgiler vererek şunları aktardı:
“Bir mahallemizden gelen ihbar üzerine yetkililerimiz gidiyor ve bakıyor ki uygun olmayan ortamda 68 tane köpek var. Anlaşılan şu ki, bu köpekler uygun olmayan ortamda ticari amaçla yetiştiriliyor. Hayvanların eziyet çektirilerek yetiştirildiğine ilişkin iddialar da var. Biz de Keçiören Belediyesi olarak bakanlığımızla birlikte harekete geçtik bu masum canlılarımızı bulundukları ortamdan alarak bakım ve tedavilerine başladık. Hayvanların temizliğini ve gıda takviyelerini de yapacağız. Daha sonra da köpekler sahiplendirilecek ve isteyen vatandaşlarımıza verilecek. Şu anda veteriner arkadaşlarımız köpeklerimizi gözetim altında tutuyor, sağlıklarıyla ilgili herhangi bir sıkıntı görünmüyor.”

“Rapor bekliyoruz”
Köpeklerin ses tellerinin kesildiğine ilişkin iddialara ve köpekleri uygun olmayan ortamda yetiştiren şahıslara verilecek olan cezai müeyyidelere ilişkin de Altınok, “Seslerinden şüphe duyulan 4 köpeğimizi kontrol amaçlı Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesine gönderdik. Bu soruya net cevap vermek için üniversitemizden gelecek olan raporu bekliyoruz. Köpek yetişricilerine verilecek olan ceza ve gerekli yasal işlemleri yapmak bakanlığımızın sorumluluğundadır” dedi.

El konularak Keçiören Belediyesi Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'ne getirilen 68 adet köpeğin sayı ve cinsleri şöyle:
"12 kahverengi poodle, 10 maltese terrier, 7 şitsu, 5 chihuahua, 2 anne chihuahua, 7 yavru chihuahua, 5 anne maltese terrier, 20 yavru maltese terrier."