BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Niye bütün servis şoförleri suçlu gösteriliyor?

Anlat Derdini Feridun Ağabeye
Anlat Derdini Feridun Ağabey'e
Facebook
Sayın Feridun Ağabey, insanların sorunlarını köşenizden ilgili yerlere duyurduğunuz, halkın sesi olduğunuz için size teşekkür ediyorum. İnşallah bizim sesimizi de Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza ve Ulaştırma Bakanımıza ulaştırırsınız...
Efendim, bizler Yozgat’ta öğrenci taşımacılığı (okul servisi) işi yapıyoruz. Son günlerde İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde yaşanan olumsuz olaylar bütün ülke geneline yaygınlaştırılıyor ve bütün servis şoförleri suçlu gibi gösteriliyor. Bu durumdan son derece rahatsızız. Bunun dışında araçlarda uygulanan “12 yaş uygulaması” bizim gibi birçok servis şoförlerini çok büyük sıkıntıya sokmaktadır.
Yıllardır servis işletmeciliği yapıyorum. Bu yıl da Yozgat Belediyesi “S” plakası uygulamasına geçti. Önce bize plakaları 15 bin liraya sattılar ve servis ücretlerini de mesafe fark etmeksizin 100 lira olarak belirlediler. Şimdi ise 2004 model araçlarımızla bize servis yaptırmıyorlar. 3 arabam 12 yaşında, bunları satmaya kalkıyorum lakin 12 yaş sınırından dolayı hiçbir yerde kullanılamayacağından alıcı da bulamıyoruz. Alacağım aynı araç 250 bin lira. 3 araba alırsam 750 bin lira tutuyor. Buna en az 250-300 bin lira faiz ödenecek. Biz Allah ömür verirse 12 yıl boyunca 1 milyonu ödemek için çalışacağız. 12 yıl sonra tekrar başa dönüp sermayemiz yeniden sıfırlanacak, tekrar aynısını yaşayacağız.
Bizler yılın 9 ayında çalışıyoruz, 3 ay boştayız, başka iş yapamıyoruz. Bu uygulama ayrıca ülkemizi de bir otobüs ve minibüs çöplüğüne çevirmektedir.
 
HEM İŞ VERMİYOR HEM YAPTIRMIYORLAR
 
Bu sadece bizim için geçerli değil bütün servis işi yapan şoför esnafı için geçerlidir. Her 12 yılda bir sermayemizi sıfırlayacağız, faizli kredi çekerek bankalara çalışacağız. Bu şekilde çalışma ile evimize ekmek dahi götüremez hâle geliyoruz.
Keşke belediye veya bakanlıklar bize iş verse de bizler de orada çalışıp evimize ekmek götürsek. Hem iş vermiyorlar hem de iş yaptırmıyorlar. 
Bakanlıklar, öğrenci servisleri ile ilgili çalışma yapıyor ancak sadece öğrenci ve veli tarafını düşünüyor. Esnafı, şoförü gören, onların sorunlarıyla dertleriyle, ekonomik durumlarıyla ilgilenen kimse bulunmuyor. Hiçbir oda başkanı da “esnafın sorunu var mı?” diye ilgilenmiyor.
Biz daha önce uygulamada olan ve Danıştay tarafından iptal edilen 20 yaş uygulamasının tekrar yürürlüğe girmesini istiyoruz. Öğrenci taşıma ücretlerinin de ülke genelinde standart hâle getirilmesini talep ediyoruz. Büyük şehirlerde uygulanan kurallar (araç kamerası, hostes vs.) Yozgat gibi küçük şehirlerde de uygulanıyor ama ücreti belediye kendisi belirliyor. Ankara’da 0-3 km yıllık ücret  1670 lira iken Yozgat’ta 10 km mesafeyi dahi 900 liraya taşıyoruz.
 
ŞEHİRDEKİ ÇOCUK DA, KÖYDEKİ DEĞİL Mİ?..
 
Millî Eğitim Müdürlükleri köylerde taşımalı eğitim yaptığı araçlara “20 yaşına kadar yapabilir” derken şehir içinde bunu yaptırmıyorlar. O zaman şehir merkezinde yaşayan çocuk da köylerden gelen çocuk değil mi? Köylerden 20 yaşına kadar araçlarla çocuk taşınabiliyorsa neden şehir merkezlerinde taşıma yaptırılmıyor? 
Bu kanunları yapan insanlar, hiçbir zahmet çekmeden kartı takıp bankadan maaş çeken insanlar. Bunlar zannediyorlar ki otobüs, minibüs de kartı takınca bankadan para çıkıyor? Kendileri gibi zahmetsiz kazanıyor zannediyorlar, halkın, esnafın derdini bilmeyen insanlar bunlar.
Bizler araçlarda 12 yaş uygulamasının eskiden olduğu gibi 20 yaşa çıkarılmasını istiyoruz. Şu an ne yapacağımızı şaşırdık! Sesimizi Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza ve Ulaştırma Bakanımıza duyurursanız çok mutlu oluruz. Hiçbir esnafta, hiçbir kurum ve kuruluşta “12 yılda bir sermayeni sıfırla, bankaya borçlan” diye bir şey yok ama bunu öğrenci servislerine uyguluyorlar. Yapılan bu yanlışlıktan bir an önce dönülmesini bekliyoruz. 
Saygılarımla...

            Adnan Ertuğrul-(Adnan-Tur) Yozgat

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
599271 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/anlat-derdini-feridun-agabey-e/599271.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT