BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Sayın Başkan'a, Esenler sakininden ikinci kez çağrı

Anlat Derdini Feridun Ağabeye
Anlat Derdini Feridun Ağabey'e
Facebook
 Sevgili Feridun Ağabey, 22.12.2017 tarihinde gazetemizde yayımlanan şikâyetimizle ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesinden ve Metro İstanbul şirketinden açıklama gelmedi sanırım. Bir Esenler sakini olarak değerli başkanımızın ve bürokratlarının bu soruna eğileceğini düşünerek tekrar size iletiyorum:
Sayın Başkan'ım,
Öncelikle İBB başkanlığı görevinizin hayırlı olmasını ve başarılar dilerim. Metro İstanbul, İstanbul'un ulaşım sorununa büyük çözümler sunuyor, yeni hatlar metro kolaylığını İstanbul'un her köşesine ulaştırmayı hedefliyor. Ancak 17 milyon nüfuslu bir şehirde ulaşımı yönetmek büyük sorunları beraberinde getiriyor. 
Esenler'de ikamet ediyoruz, sabahları ve akşamları metroyu kullanıyoruz. Özellikle 07.30-8.30 arası metroya binebilmek için çok büyük gayret sarf ediyoruz. İstanbul medeniyetine sığmayan görüntüler oluşuyor. İşimize geç kalmamak için bu görüntülere katlanıyoruz. Bu binişlerde hanımlar, çocuklar ve yaşlılar çok zor durumda kalıyorlar. Metro hatlarının uzaması ile hatların yükü arttı fakat araçlar yetersiz gelmeye başladı. Bu konuyu Beyaz Masa'ya ilettiğimizde cevap: "Peak saatlerde 2 dakikada araç gönderiyoruz ancak yoğunluğu karşılamıyor. Yeni araçlar geldiğinde sorunu çözebileceğiz" minvalinde oluyor.
Belki araçların alınması uzun sürecektir ancak mevcut araçlarda Marmaray vagonlarında olduğu gibi koltukları cam kenarlarına karşılıklı olarak dizilirse kısa vadede daha çok koltuk ve daha çok ayakta bekleme alanı ortaya çıkacaktır. 
Sabah saatlerindeki yoğunluğu azaltmak için özellikle Esenler istasyonundan 7.00-8.30 saatleri arasında 10 dakikada bir, boş araçların Yenikapı yönüne hareket etmesi sorunun çözümüne bir nebze katkıda bulunacaktır.
Ayrıca Kirazlı-Yenikapı hattında yaklaşık 350 kişinin bindiği bir vagonda sadece 24 koltuk var. Yolcu yoğunluğu bu kadar çok olan bir hatta bu koltuğu, anayasanın pozitif ayrımcılığa tabi tuttuğu yaşlılara mı, engellilere mi, çocuklu hanımlara mı ayırsak, ya da hastalara mı tahsis etsek? Bu zor şehri yöneten büyüklerimizden istirhamımız: Sorunları yerinde tespit için halkın arasına halk gibi tek başına nümayişsiz gelip görmektir. Saat 7.30-8.30 arası bir vakitte Esenler'den Yenikapı'ya yolculuk etmeye, halkla aynı havayı teneffüs etmeye davet ediyoruz.
Sunacağınız çözümler için şimdiden teşekkür eder işlerinizde muvaffakiyetler dileriz.
          İbrahim Salih Kaymaz-Esenler/İstanbul
 
 
 
Çayırova zabıtası da görmüyor öyle mi?
 
Feridun Ağabey, benim için hem değerli hem de önemlisiniz. Size teşekkür ederim. Sevgi ve saygı, önemsenmesi ve en önde uygulanması gereken manevi bir değerdir. İhtiyaç duyduğumuz haslet, değer verilmektir.
Alışveriş merkezleri birbirleriyle kâr etme yarışı yaparken, aynı zamanda insana saygı ve sevgi temelinde de yarışmalılar. Ve hizmet kalitesine de ciddi şekilde önem vermeliler. Çayırova ilçemizde adresini size bildirdiğim yerde faaliyet gösteren bir alışveriş merkezimizin önünde katlanabilir hâlde 3 parçalı demirden imal edilmiş bir iskele mevcuttur. Bu iskele kamyonla gelen ürünlerin tahliyesi boşaltılması için kullanılmaktadır. Hemen her gün ürün geldiği için de bu iskele yaya yolunu kapatıp, yayaların geçişine engel oluşturduğundan insanlar asfalttan yürümek zorunda kalmaktadır. Bu tahmil-tahliye iskelesinin yaya yolunu kapatması nedeniyle insanın trafik kazasına maruz kalabilmesi mümkündür. Çok ağır olması sebebiyle çalışan bayanların iş bitince alamadığı için hep kaldırımın ortasındadır.
Bu iskelenin yerine daha kullanışlı, kamyon kasasına hidrolikle çalışan bir düzenek konularak yaya yolunun kapatılması iyi olmaz mı? Bu durum insana saygı ve verilen değerin bir ifadesi olarak söz konusu. Alışveriş merkezimizin marka kalitesini de artırmaz mı? Bu durum alışveriş merkezine telefon ile bildirildi ama dikkate alınmadı. Maalesef zabıta da görmüyor(!) Lütfen bu ilkel çalışma şartları düzeltilebilir mi? Saygılarımla...
          İstiklal Caddesi Sakini-Çayırova
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
600673 http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/anlat-derdini-feridun-agabey-e/600673.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT