BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Adamlarda tek aykırı ses var mı?

Cem Küçük
Facebook
Bugün Barış Pınarı Harekâtı’nın 5. günü. Türkiye, beklentilerin ötesinde operasyonu çok iyi götürüyor. Sahadan gelen sağlam istihbarat ve ordumuzun hazırlıklarını eksiksiz yapmasıyla hızlı bir ilerleyiş var. 500’ün üzerinde terörist etkisiz hâle getirildi.
İlk gün “Türkiye bu operasyonu yapar ve YPG’ye bir şey olmadan hallolur” diyen Batı’nın evdeki hesabı çarşıya uymadı. Öte yanda YPG’li teröristler ve lider kadrosu da ağlamakla meşgul. “Bizi Türkiye’nin ellerine bıraktınız”, “Türkler bize etnik temizlik uyguluyor” diyerek Amerika’ya imalı mesajlar gönderiyorlar. Trump’a, Amerika’daki kongre liderlerine, Batı’daki siyasilere sesleniyorlar.
Bir kere şunu diyelim. Türk ordusunu Amerika’nın eğittiği paçavra YPG ile bir tutmak asla doğru değil. Zaten YPG’nin düzenli bir ordusu bile yok. DEAŞ’a karşı mücadele etsin diye Amerika bu teröristlere silah ve eğitim verdi. 60 bin kişilik YPG ordusu unutulmamalı ki terörist bir örgütlenmedir ve Türkiye’nin millî güvenliğine apaçık bir tehdittir.
Amerika sürekli olarak “DEAŞ’ı yüzde 100 yendik" dedi ama silah vermeye devam etti. Bu kadar silah herhâlde DEAŞ’la savaş için verilmediyse amaç başka. Türkiye 4-5 yıldır bu tezi her yerde söylüyor ve Suriye’nin kuzeyinde bir devlet kurdurmayacağını ısrarla vurguluyor. Batı bu sözleri ısrarla görmedi. NATO’dan müttefiki Türkiye’nin görüşlerini yok saydı.
Geldiğimiz nokta Barış Pınarı Harekâtı’dır. Dün bu yazıyı yazarken Amerika Ayn el-Arab ve Kamışlı’dan askerlerini çekiyordu. Batı’nın bütün çaresizliği işte bu. Türkiye’nin bu kadar seri hareket edeceğini tahmin edemediler. Hantal bir yapı var sandılar ama yanıldılar.
Avrupa Birliği, mülteciler için ne söz verdiği yardımı yapıyor, ne mülteci alıyor ne de sorunların çözülmesi için bir adım atıyor. Suriye’deki sorunların çözümü için de rahatlarını bozmuyorlar. Hiçbir şey yapmıyorlar. Ama Türkiye her sorunu çözsün. Kapıları açalım, bakın bakalım nasıl krize giriyorlar. 100 bin kişi kapıya dayansa Avrupa bocalar. Macaristan Başbakanı Orban’ın operasyonu kerhen de olsa desteklemesi bu yüzden.
Öte yandan “Türkiye bu operasyonu yapamaz” diyenler söylemlerini “Türkiye tek başına kaldı” diyerek yeni pozisyon alıyorlar. “Türkiye Amerika’yla anlaştı diyenler” Amerika’nın bütün farklı siyasi yelpazesinden itiraz sesleri çıkınca fikirlerinin sürümlerini güncelliyorlar. Yani Türkiye ne yaparsa tersini ileri sürüyorlar.
Gelelim harekâta yönelik farklı sesler çıkmasına. Maşallah ülkemizde “Savaşa hayır” diyerek YPG sempatizanları başlarını kumdan çıkardılar. “Türkiye Kürtleri katlediyor” diyeni mi ararsın, “Türkiye etnik temizlik yapıyor” diye yalana başvuranı mı. Fikir özgürlüğü had safhada. Medyamızda da öyle. YPG ağzıyla haber yapanlar da var, Batı’nın tezlerini öne çıkaranlar da. Kendi hükümetini eleştirip YPG’ye tek söz etmeyenler bile var. Bakın Türk medyasında operasyona itiraz eden onlarca ses mevcut. Devletimize demediğini bırakmayan da. Sadece Bir gün paçavrasındaki PKK destekli haberi yapan YPG sempatizanı Hakan Demir gözaltına alındı. Yani farklı sesler çıkabiliyor.
Peki biraz da Batı medyasına bakalım. Amerikan ve İngiliz medyasına her gün tek tek bakıyorum. Diğer Avrupa ülkelerinin İngilizce yayınlarını tarıyorum. Merkez ve anaakım medyada daha bir kişinin bile hükûmetlerine zıt açıklama yaptığını görmedim. New York Times, Washington Post, NBC, CNN, Guardian, Daily Telegraph, Euronews, France 24 vb. hepsi aynı cümleleri tekrarlıyor: “Türkiye müttefikimiz Kürtleri vuruyor. Kürtler bizim için DEAŞ’la çarpıştı. Onları yalnız bırakmayalım.”
Söylem birliğine dikkat edelim: “Bizim için terör örgütüyle çarpışan.” “Canları pahasına DEAŞ’la mücadele ettiler...” Daha neler neler. Bunlar da gazeteci, bizdekiler de. Adamlar millî güvenlik söz konusu oldu mu tek ses oluyorlar. Tek aykırı ses çıkarmıyorlar. Devletlerinin çıkarlarını gözetiyorlar.
Bir tane YPG aleyhine yorum yapanı görmedim. Bir tane PKK karşıtı söylemde bulunanı görmedim. Hepsi YPG/PKK’yı destekliyor. İşte millî olmak budur. Ha, ülkelerin politikaları eleştirilebilir. Suriye politikası yanlış denebilir ama terör örgütüne operasyon başladıktan sonra herkes tek yürek olmalı. Ama olmuyor. Batı medyasına bakın ve görün. Adamlar kendi terör örgütlerine karşı tek yürekler. Hepsi YPG’nin arkasında.
Umarım gün gelir bizde de bir gün PKK’ya karşı tek ses olunur. Devletimiz ve ordumuz amasız desteklenir. Çok zor ancak gene de temenni edeyim.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
610243 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/610243.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT