BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Meclis

Seçim sonuçlarını dakika dakika buradan takip edebilirsiniz.

O gizli görüşmeyi yapan Genel Başkan Yardımcısı kim?

Fuat Uğur
Facebook
Langley, ABD'nin Virginia eyaletinde Fairfax İdari Bölgesi'ndeki McLean şehrinde bulunan bir mahallenin adı.
McLean'e adını veren John Mclean'in hikâyesi ise CIA internet sitesinden aldığım (Türkçe anlatımı hayli bozuk olduğundan düzelterek) bilgiye göre şöyle:
Washington Gas Light Company Başkanı ve daha sonra Washington Post editörü olan John McLean, Washington’lıları Langley yakınındaki Great Falls’a tatil için getirmeye yönelik olarak bir demir yolu inşa ettiler. 1906 yılında, demir yolunun tamamlanması ile bölgede nüfus hayli arttı. 1910 yılında John McLean kendi adına bir postane açtırınca bu yerleşim yeri McLean şehrine dönüştü. 1959 yılında Merkezî İstihbarat Örgütü (CIA) de karargâhını burada yapınca McLean tarihe CIA merkezinin bulunduğu yer olarak da geçmeye başladı.
Ancak bu yerleşim bölgesinin yani Langley'in eski ve köklü sakinleri bundan hiç hoşlanmadı ve CIA merkezinin bulunduğu yerin Langley olduğunu söylemeye devam ettiler. Israrları Amerikalılar arasında nedense daha fazla rağbet gördü.
İstihbaratçılar bu ayrımı bilirler. CIA merkezi yerine Langley'i kullanırlar genellikle. Buraya kimin gidip kimin gitmediği de hep takip altındadır ve âdeta bir spor gibidir onlar için. Ya doğrudan ya da bağlantıları sayesinde mutlaka bir istihbarat akışı gelir onlara...
Bu ön bilginin ardından şimdi 15 Temmuz FETÖ'cü darbe girişiminden iki ay öncesine dönelim.
MİT Müsteşar Yardımcısı Ertuğrul D. Bylock şifrelerinin, tarihe geçecek müthiş bir başarı öyküsü olarak yazılacak çalışmayla kırılmasından ve tüm FETÖ listesinin ele geçirilmesinden sonra olacakları gözünde canlandırıyordu. Tespit edilen FETÖ'cüler ordudan, emniyetten ve yargıdan tek tek temizlenecekti. Aklından geçen düşünce “Artık önümüzde yeni bir ufuk açılıyor. 2019'a kadar, bir sıkıntı çıkmazsa memleket 2013'te kaldığı yerden devam eder” şeklindeydi.
Ancak yine de kendisini huzursuz eden şeyler vardı.
Aslında o lüks lokantadaki yemekten döndükten sonrasıydı bu. Yemekte bir muhalefet partisinde üst düzey görev yapan bir  dostuyla beraberdi. Anlattıkları ve verdiği bilgi karşısında ağzı açık kalmıştı.
O muhalefet partisinin Genel Başkan Yardımcısı 2015'in Nisan'ında ABD'ye gitmişti.
Bunda bir sorun yok şüphesiz, gidebilir.
Sorun Genel Başkan Yardımcısı'nın yoğun görüşmeleri arasına Langley'i de bir şekilde sıkıştırmasıydı.
Langley evet, bu Türk siyasetçi ABD'ye gittikten bir gün sonra, yani 12 Nisan'da CIA karargâhına da uğramış, burada gizli bir görüşme yapmıştı.
Ertuğrul Bey, bu konuşmanın ardından hemen kaynaklarıyla bağlantı kurmuş ve bilgiyi doğrulamıştı.
Yine de üstünde durmadı bir süre.
Ancak ismi verilen Genel Başkan Yardımcısı bazı yerlerde “Erdoğan Başkan olamayacak, sizin bilmedikleriniz var” diye bir şeyler geveliyordu.
Ertuğrul Bey endişeliydi. Nasıl olmasındı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da tam o sıralarda, sanki cesaret hapı yutmuş gibi “Bu ülkede kan dökmeden başkanlık sistemini getiremezsiniz” demeye başlamıştı.
Zamanlama acayipti, kullanılan dil de öyle.
Küresel ağababalar öyle anlaşılıyordu ki ellerinden geleni artlarına koymayacaklardı.
Acaba Türkiye'yi bekleyen yeni tehlike neydi?
Derken 15 Temmuz oldu. Ardından da Türkiye'ye başkanlık sistemi geldi.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun dediği doğru çıktı.
FETÖ küresel destekçilerinin koltuk çıkmasıyla başkanlık sistemini engellemek dâhil Erdoğan'ı devirmek ve Türkiye'yi bir kaos ortamına sürüklemek için darbe yapmaya kalkıştı ve KAN DÖKTÜ hakikaten de...
Yukarıdaki bilgiler Gazeteci Yahya Bostan'ın KOD ADI BAY BAY adlı, MİT'in bylock şifrelerinin kırılma hikâyesini inanılmaz derecede, roman tadında sürükleyici biçimde anlatan kitabından.
Yapılan iş öylesine önemli ki, anlatılamaz, ancak okunarak farkına varılabilir. Bu yüzden mutlaka edinin ve okuyun, göreceksiniz ki ülkemiz ne badireler atlatmış, nasıl üstesinden gelinmiş olmaz denilenlerin.
Şimdi dönelim yine Genel Başkan Yardımcısı olan zata.
Kendisi aslında o muhalefet partisinin dış ilişkilerinden sorumlu. Önce İsrail'e gitmişti ve adı programda görünüyordu. ABD ziyareti ise programında görünmemekteydi.
İsrail ile ilişkilerin düzeltilmesinden memnuniyet duyduğunu açıklayan, PYD ile tıkanan görüşme kanallarını açmak gerektiğini söyleyen bir isim o aynı zamanda.
Herkesin bildiği çok önemli bir ipucunu daha verebilirim ancak hemen belli olacaktır. Artık bilinen ama resmî kayıtlarda görünmeyen CIA görüşmesini tüm gücüyle reddetmek üzere çığırtkanlık yapacağından emin olduğumdan yazmıyorum.
Artık herkesin bildiği üzere bazı partilerin ve isimlerin kimler tarafından beslenip kullanıldığını anlamak zor değil. Kısaca merak ediyorsanız bu ismi bulmak biraz da size kalıyor.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
598024 http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/fuat-ugur/598024.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Reklamı Geç
KAPAT