BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Onuncu Yıl magandaları

Fuat Uğur
Facebook
Geçen ay Tarihçi Mustafa Armağan’ın çıkardığı DERİN TARİH dergisinin Eylül sayısında okuduğum çok güzel dosyalardan biri de Yıldız Teknik Üniversitesi Türk Dili Okutmanı Fethi Murat Doğan ile olan söyleşiydi.
Kendisini “İstiklâlci solcu, anti-emperyalist ve Millî Kemalist bir aydın” olarak tanımlayan Fethi Murat Doğan, sol hareketin içinden gelmiş ve sürecin tüm aşamalarına tanık olmuş ya da içinde yer almış bir isim. Söyleşiyi yapan Mustafa Armağan, onun sol hareketin halkla ilişkisini nasıl kopardığına dair söylediği ilginç bir sözünü başlığa çıkarmış:
“Babamızın mezarında dua etmek yerine saygı duruşuna geçtik!..”
Önceki gün sosyal medyayı sallayan, metroda kendilerini Atatürkçü sayan kadın-erkek magandaların, sakallı ve inancına uygun kıyafetler giymiş genç bir adamı nasıl taciz ettiklerini izledikten sonra aklıma geldi bu söz. Hep birlikte, çığlık çığlığa Onuncu Yıl Marşı'nı söylerken bir yandan sakallı ve cübbeli gencin görüntülerini çekiyorlar, diğer yandan da filmlerde vampirlere sarımsak gösterir gibi burnunun dibine Atatürk’ün çerçeveli resmini sokuyorlardı. Genç adam ise istifini bozmuyor, önüne bakıyor ve asil bir duruş sergiliyordu tam tersine. Bu tavrıyla da öyle takdir gördü ki herkes övgüler yağdırdı ona.
Metrodaki şirretliği yapanların iler tutar tarafı yok.
Bu olayı Erol Mütercimler gibi sıkı bir laik-jakoben bile protesto etti düşünün. Yapılanın yobazlık ve magandalık olduğunu belirttikten sonra “Bırakın insanlar istedikleri hayat tarzını seçsinler ve giyinsinler” diye yazdı.
Yeniden Fethi Murat Doğan’ın sözlerine dönelim.
Sol ve Kemalist kesim hâlâ kendini din(sizlik), kılık kıyafet ve yaşam biçimi üzerinden ifade edip, insanları aşağılamayı sürdürüyor. Yine aynı dergideki sosyalist yazar ve araştırmacı Yalçın Küçük ile ilgili dosyada, Küçük’ün “Artık Kemalist oldum” dediği yazıyordu. Mustafa Kemal Atatürk hakkında geçmişte söylediği sözler ve yazdıkları yenilir yutulur olmayan (Hepsi dergide var, ibretlik. Okuyun) Küçük’ün artık Kemalizmi seçtiği Türkiye’de CHP’nin sırtı yerden kalkmaz. Bilelim.
 
 
Fuat Uğur'un üçüncü yazısı
KHK’lılar vicdanları yaralıyor
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
610563 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/fuat-ugur/610563.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT