BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Moda

Pembe Zamanlar
Halime Gürbüz
Facebook
Delinin biri kuyuya taş atıyor, kırk akıllı çıkaramıyor. Moda tam da bu işte! Birilerinin uydurdukları sayesinde tek tip insanlar olmak, hem bedenen hem de zihnen. Birileri bizimle dalga geçiyor, kuytuda da kıs kıs gülüyor… Tıpkı kıyafetin üstüne atleti ters giydirdikleri, kombinezonu elbise diye yutturdukları gibi erkek pantolonları da kısaldı; bilekte ve dar paça. Koca koca adamlarda ‘düdük’ gibi pantolonlar! Kısa paça, kıllı bacaklar, çorapsız ayakkabı, dükkânı su basmış esnaf gibi ortada dolaşan birçok 'eeerkek’e rastlıyoruz. Gelecekten endişe ediyoruz… Moda diye etek giyecek erkekler, kuyruk takacak kadınlar ve uzun uzun baksan da cinsiyeti anlaşılamayacak ara formlar oluştu...
Botoks, dolguydu derken hepsi birbirine benzeyen suratlarla dolduydu etraf bir dövme kalın kaş modası çıktı ve maalesef hâlâ bitmedi. Öyle böyle değil iki parmak kalınlığındaki dövme kaşlarla hatunlar Angry Birds’e benzedi. Erkekler kaşlarını inceltiyor, kadınlarınki jandarma hatıra ormanına fark atıyor. Allahım sen akıl fikir ver, neler oluyor?
Doğal kalın kaşlara lafımız yok, ama surat şekli dikkate alınmadan modaya laaps diye atlamak, gözlerin üzerinde közlenmiş patlıcanla dolanmak ne kardeşim? Çok özeniyorsanız, kalemle falan boyayın ama kalıcı yapmayın! Mr. Spock öldü hortlatmayın! Böyle çirkin bir şey olamaz, android gibi. Zorlamayın, yoksa yok yani. Sen de o az kaşınla güzelsin çiçeğim, gerek yok.
Ayrıca moda yaptınız da, bakalım toplum buna hazır mı? Güzel mi oluyor? Bebek gibi suratta emekli albay ifadesi zarif durmuyor, büzülmüş dudaklarla çekilmiş selfielerde gözlerinin üzerine oyun hamuru yapıştırmış ahular bayım bayım bakıyor. Bıyıkları da almayıp "üç hilal" triosu yapın bari de sosyal mesajı olsun...
Epilasyonun SGK kapsamına alınmamasına sinirlenen sinsi kıl tüy lobisinin oyunu olduğundan şüpheleniyoruz. İncelerek bitmesini istiyoruz. Çünkü korkuyoruz! Kadınlarda bıyık bırakmanın da moda olmasıyla devam edeceğinden korkuyoruz. Olmaz olmaz demeyin; tek kaşlı ve bıyıklı Frida Kahlo zamanının en gözde kadını olarak Meksika’da salınmış, akım başlatmıştı.
Lütfen ayarlarınızla oynamayınız. Bir şeyi moda olduğu için değil, yakışan şekliyle yapsak ne de güzel olacağız.
 
 
Ninem diyor ki; Çarık çarıkla, sarık sarıkla.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
604110 http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/halime-gurbuz/604110.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT