BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Avcı'nın operasyonu

Hasan Sarıçiçek
Facebook

Bir penaltı, Burak ve Diaby'nin golleri Beşiktaş'ı Alanya önünde kendine getirdi.

Nihayet, "O hafta bu hafta" diyen Abdullah Avcı'nın yüzü güldü. Hocaya hep inandım ve Beşiktaşlılara bu köşeden "sabır" tavsiye ettim. Yanılmadım, şimdi Beşiktaş için daha kolay.
Ancak bir galibiyet bütün yanlışları doğru göstermeye yetmez ki...
Düşünün ki maçın en iyileri; Karius, Vida, Ruiz ve Atiba!
Maçın en çok pas yapan takımı ise yüzde 65 ile Beşiktaş.
Ama Nkoudo'nun ürettiği penaltıda Burak'ın golle sonuçlanan harika vuruşuna kadar kaleye ne bir şut denemesi ne de pozisyonu var, Beşiktaş'ın. Ayrıca takıma katkı sağlasın diye alınan yenilerden dördü de kulübede sizce bu takım maç kazanabilir mi?
İşte bir penaltı ve Burak Yılmaz'ın marifeti her şeyi değiştirdi. Diyeceğim şu bazen muhteşem çıkışlar böyle karanlık gecelerim ardından gelir, tabii Avcı gibi inancını kaybetmez mücadelende ısrarcı olursan.
Nitekim kâğıt üstünde çok şey değişmişti isim bazında ama yeni gibi görünen her şey aslında "Şenol Güneş tarzı" diye bilinen eskiye dair izler taşıyordu Beşiktaş'ta…
Bir farkla ki, Caner'in gerçek yeri sol beke dönüşünden sonra Dorukhan'dan sağ bek üretme çabasıydı bu -ki kanaatimce- çok da verimli oldu. Dorukhan'ın sağ bekten sol çapraza attığı topları Burak iyi takip edilebilmiş olsa Beşiktaş önde daha etkili olabilirdi.
Diyeceğim; arayış içindeki Abdullah Avcı, hem sistem hem de oyuncu bazında "Karanlıktan aydınlığa çıkacağız" derken yol olarak ne 3'lü savunmayı ne de 4-3-3 gibi akışa göre iki beki öne çıkaran hareketli oyunu tercih etmişti. Aksine çok sağlam karakterli, diri ve disiplinli lider Alanyaspor'u geçmenin yolunun Güneş'in Atiba-Oğuzhan temelli 4-2-3-1 sistemi olduğunu çözmüş ve bunun üstüne kurmuştu takımı… Doğrusu da buydu, Amerika'yı yeniden keşfetmenin manası yoktu.
Sonuç olarak savunma anlamında "Rakibe daha az pozisyon vermek ve gol yememek adına" Dorukhan Vida, Ruiz ve Caner dörtlüsünün ideale yaklaştığını belirtelim. Bu bölgede fazlaca oynamanın anlamı yok. Ama Dorukhan'ın sakatlanması büyük talihsizlik...
Sorun, Beşiktaş'ın savunma dörtlüsü değil orta alanın önde top tutamaması.
İstanbul'a kazanmak için gelen Cisse gibi kaliteli ayaklara sahip Alanyaspor'u ligin zirvesine oturtan kaliteli takım olması.

MAÇIN ADAMI: Abdullah Avcı

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
610153 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/hasan-saricicek/610153.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT