BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Meclis

Seçim sonuçlarını görmek için tıklayın.

İşsizlerin haklarında öngörülen iyileştirmeler

İsa Karakaş
Facebook
Ülkemizde ilk defa 1999 yılında yapılan yasal düzenleme ile bir iş yerinde çalışırken, çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalanların uğradıkları gelir kayıplarını kısmen de olsa karşılayarak kendilerinin ve aile fertlerinin zor duruma düşmelerini önlemek amacıyla devlet tarafından İşsizlik Sigortası kurulmuştur.
Mart 2002 tarihinden 30.06.2018 tarihine kadar 9.869.023 kişi başvurmuş, 6.182.363 kişi işsizlik ödeneği almaya hak kazanmıştır.
İş-Kur, Mart 2002 tarihinden 30 Haziran 2018 tarihine kadar toplam 20.657.493.437.-TL işsizlik ödeneği ödemesinde bulunmuştur.
Şimdi yapılması planlanan değişikliklerle daha çok işsize ödenek verilmesi öngörülmektedir.
 
İşsizlere verilen hizmetler
 
Öngörülen şartları taşıyan işsizlere işsizlik sigortası kapsamında başta işsizlik ödeneği olmak üzere genel sağlık sigortası primlerinin İş-Kur tarafından SGK’ya yatırılarak sigortalı işsizin her türlü sağlık yardımlarından faydalanması, yeni bir iş bulmasına yardımcı olunması, mesleği varsa mesleğini geliştirmesi, mesleği yoksa meslek edindirilmesi ve yetiştirme eğitimi ile iş gücü piyasası ve mesleki eğitim alanında danışmanlık hizmeti verilmesi hizmetleri verilmektedir.
 
İşsizlik sigortası kapsamında bulunanlar
 
Genel olarak işsizlik sigortasının kapsamında; İşçiler (bir hizmet akdine dayalı olarak çalışan sigortalılar) ile diğer SSK kapsamında işçi gibi sigortalı olması öngörülenler ile bankalar, sigorta ve reasürans şirketleri, ticaret, odaları, sanayi odaları, borsalar vd. Sandıklara tabi olanlar bulunmaktadır.
 
Faydalanma şartları
 
İşsizlik sigortası yardımlarından faydalanmak için her şeyden önce kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmış olmak gerekmektedir.
Ayrıca iş sözleşmesinin sona erdiği tarihi izleyen günden itibaren 30 gün içinde İŞKUR birimlerine veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresine başvurmak gerekmektedir.
Diğer yandan işten ayrılmadan önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış ve son 3 yıl içerisinde en az 600 gün süreyle işsizlik sigortası primi ödemiş olmak kaydıyla işsizlik sigortası hizmetlerinden yararlanılabilmektedir.
30 günlük süre yasal başvuru süresi olup, bu süreden sonra başvurulması hâlinde geç kalınan süre toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.
 
Şartlar kolaylaştırılıyor
 
İşsizlik sigortası yardımlarından faydalanmak için  en önemli engellerin başında “iş sözleşmesinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak” şartı gelmektedir. 
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamalardan bu şartın yumuşatılacağı anlaşılmaktadır.
Bu bağlamda diğer şartları fazlasıyla yerine getirmesine karşın sırf “120 gün kesintisiz çalışma şartı”na takılan binlerce işsiz vatandaşımız yapılacak yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle birlikte başta işsizlik ödeneği olmak üzere tüm işsizlik sigortası yardımlarından faydalanma imkânına kavuşmuş olacaklardır.
                 ***
“İşinle ne kadar küçük olursa olsun ilgilen; çünkü hayattaki dayanağın odur.” B. FRANKLİN
 
 
 
“BAŞIN DÜŞERSE DARA, İSA KARAKAŞ’I ARA”
 
Ölen eşten nafaka alınabilir mi?
 
"Ölen eski eşimin SSK emeklilik maaşından yoksulluk nafakası alabilir miyim?" Mebrure Mert
Mebrure Hanım, ölen kişiden dolayı şartların bulunması hâlinde ölüm sigortasından bağlanacak aylıklardan sadece dul kalan resmî nikâhlı eşi ve (Kanunda öngörülen şartlarla) çocukları ile anne ve babası yararlanabilmektedirler. Boşanmış eşlerin ölen eski eşlerinden dolayı SGK’dan nafaka veya her ne ad altında olursa olsun aylık almaları imkânı bulunmamaktadır.
 
KOAH hastalığı nedeniyle malulen emeklilik itirazı
 
"İsa Bey, ben 20 seneden beri sigortalı kaynakçı olarak çalışıyorum. KOAH hastasıyım. Hastane %60 rapor verdi sonra heyete girdim %46’ya düştü. Ne yapabilirim?" Uğur Yücesoy
Uğur Bey, öncelikle acil şifalar diliyorum. 20 yıl çalışma ile malulen emeklilik şartların bulunmaktadır. Ancak %60 malullük oranı olmadan yine de SGK maaş bağlamaz. Rapor ile ilgili öncelikle SGK’nın Yüksek Sağlık Kurulu’na itiraz edebilirsin. Buradan da sonuç alamazsan İş Mahkemesi yoluna başvurabilirsin.
 
65 yaş aylığı alanlara bayram ikramiyesi var mı?
 
"İsa Bey, üç yıldır 65 yaş emeklilik maaşı alıyorum. Ramazan Bayramında ikramiye verilmemişti. Bu bayramda topluca verilir mi?" Salih Sarıkanat
Salih Bey, Bayram İkramiyesi SGK emeklilerine verilmektedir. 2022 Sayılı Kanuna göre 65 yaş aylığı ve engelli maaşı alanlara emeklilik ikramiyesi verilmemektedir.
                 ***
“Kadın erkeği kılıçsız zapt eder ve ipsiz bağlar.”  TOLSTOY
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
603587 http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/isa-karakas/603587.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Reklamı Geç
KAPAT