BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Üniversitelilere SGK'dan da müjde var

İsa Karakaş
Facebook
İki milyonu aşkın öğrencinin YKS maratonunun ardından üniversite tercihi 14 Ağustos’ta sona erecek.
Ülkemizde 7 milyon 500 bin kişiyi aşkın üniversiteli öğrenci bulunmaktadır. Hâl böyle iken gazetemize en çok soru soran kesimlerden biri de üniversiteli öğrencilerimiz olmaktadır.
Üniversitelilerin en çok merak ettiği soruların başında rahmetli annelerinden ya da babalarından dolayı aldıkları yetim emekli maaşlarının, çalıştıkları takdirde SGK tarafından kesilip kesilmeyeceği hususunda olmaktadır.
Diğer soruları ise ben bu yıl üniversiteye başlayacağım ya da üniversiteyi okurken veya bitirir bitirmez SGK bize genel sağlık sigortası prim borcu yazar mı? Sağlıktan bedava nasıl faydalanırım? yönünde sualler yöneltmektedir.
YÖK’ün bu sene üniversite sınavına giren öğrencilerin lehine olmak üzere önceki yıllarda yürürlüğe konulan bazı programlara ait başarı sırası sınırlamalarının kalite önceliğinden sarfınazar edilmeksizin genişletmesi müjdesinden sonra hemen sosyal güvenlik yönünden müjdeyi verelim.
SGK yapmış olduğu düzenlemelerle üniversitelilerin belirtmiş olduğumuz bu sorunlarına çözüm buldu. Biz de bu yeni uygulamalar ışığında üniversiteli öğrencilerimizin sorularını hemen cevaplayalım.
 
Hem çalışıp hem yetim maaşı almak artık mümkün
 
SGK; ölen sigortalıların erkek çocukların yükseköğrenim görmeleri hâlinde 25 yaşını doldurmamış olmaları, ortaöğrenim görmeleri hâlinde 20 yaşını doldurmamış olmaları, herhangi bir eğitim kurumunda öğrenim görmemeleri hâlinde ise 18 yaşını doldurmamış olmaları hâlinde yetim aylığı vermektedir.
Kız çocuklarına ise yetim maaşı için kendi sigortalılıkları nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması, evli olmamaları veya evli olmakla birlikte sonradan boşanmış veya dul kalmış olmaları şarttır. Kız çocuklarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için herhangi bir yaş ya da öğrenim durumu şartı bulunmamaktadır.
SSK ve Bağ-Kur sigortalılarının yetim çocuklarının çalışmaları hâlinde SGK yetim emekli maaşlarını kesmektedir. Ancak bu yıl içinde yapılan düzenlemelerle birlikte yetim aylığı alan hak sahibi çocuklardan lise ve dengi öğrenim görmesi hâlinde 20 yaşını, yükseköğrenim görmesi hâlinde 25 yaşını doldurmayan ve öğrencilik nitelikleri devam edenlerin iş sözleşmesine tabi çalışmaları durumunda da yetim aylıklarının kesilmesi uygulamasına son verildi.
Özetle anne ve/veya babalarından yetim emekli maaşı alırken üniversite sınavını kazananlar ve hâlen okuyan üniversiteliler öğrenci iken çalışırlarsa hem çalışmaları karşılığı ücretlerini alacak hem de ölen anne ya da babalarından aldıkları yetim maaşını almaya devam edecekler.
Bu uygulamadan önce çalışması nedeniyle yetim maaşı kesilen öğrencilere de şartları devam ediyor ise SGK yeniden kesilen yetim aylıklarını bağlayacaktır.
           ***
“Bilgiyle dirilenler ölmez.” Hazreti Ali
 
 
Genel sağlık sigortası primini üniversitelilerin yerine devlet ödeyecek
 
SGK, sosyal güvenliği olmayan herkesin 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren gelir testi yaptırmasını zorunlu tutmuştu ve gelir durumuna göre de her ay genel sağlık sigortası prim borcu yazılıyordu.
1 Nisan 2017 tarihinden itibaren gelir testi yaptırma zorunluluğu ortadan kalktı.
 Ancak gelir seviyesinin brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğunu gelir testiyle tespit ettirenler dışında kalan sosyal güvenliği olmayanların ise hâlen asgari ücretin brüt aylık tutarının yüzde 3’ü oranında genel sağlık sigortası primi tahakkuk ettirilmektedir. Öğrenciler ise bu uygulamadan muaf tutuldu.
Buna göre lise mezunu gençlerimize 20, üniversite mezunu gençlerimize 25 yaşına kadar anne ya da babasından iki yıl boyunca bakmakla yükümlü olarak; anne veya babasından yararlanamıyor ise gelir testi yaptırmaksızın ödemeleri gereken genel sağlık sigortası primlerinin tamamı devlet tarafından karşılanmak üzere genel sağlık sigortalısı olmaları sağlanacaktır.
Özetle bu yıl üniversiteye başlayacak olan gençler; anne-babalarının sigortasının bulunup bulunmadığına bakılmaksızın 25 yaşına kadar genel sağlık sigortasından muaf olacaklardır.
Örneğin üniversiteyi 22 yaşında bitirmiş olan bir öğrenci, işsiz kaldığı takdirde 3 yıl boyunca genel sağlık sigortası primleri devlet tarafından 25 yaşına gelinceye kadar karşılanacak ve SGK sağlık yardımlarından bedava faydalanabilecektir...
            ***
“BİLGİ; büyük adamı alçak gönüllü yapar, normal adamı şaşırtır, küçük adamı ise kibirlendirir.”  BRIGITTE
            ***
Not: Önümüzdeki günlerde çıkacak yazılarımda “BAŞIN DÜŞERSE DARA, İSA KARAKAŞ’I ARA” köşemizde gençlerin soruları öncelikli olarak cevaplandırılacaktır.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
603668 http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/isa-karakas/603668.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT