BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Ey Arap Ligi kimin davulunu çalıyorsun?!

Noktalar
İsmail Kapan
Facebook
Suriyeli mülteciler için bugüne kadar kaç kuruş masraf yaptın ey Arap Ligi?.. Ve dahi Suriye’yi bölmek için, Amerika’nın PKK/PYD terör örgütüne verdiği korkunç silahların parasını kim ödüyor, hiç dikkatinizi çekti mi? Vah Arap Ligi vah!..
 
“ARAP BAHARI” diye, kendisine zehirli tasta sunulan bal şerbetini içme gafletine düşen Arap âlemi, âdeta toplu intihar felaketini yaşıyor!.. Ve şayet bir an evvel aklını başına devşirip kurtuluş yoluna giremezse, bir daha başını kaldıramayacak derecede perişan olacak. Bundan kaçma şansı yok ne yazık ki. 2011 yılında El Kaide ve benzeri terör örgütleri ve onların türevleri vasıtasıyla Suriye halkını sokaklara dökerek bilahare yüzüstü bırakan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emîrlikleri (BAE), aynı mantıkla Yemen’i kan –revan içinde bıraktı. Ama buraya fiilen askerî müdahalede bulundukları için de beraberce batağa saplandılar… Yemen tam bir kaos içine sürüklenip on binlerce insan açlıktan ölürken, diğer taraftan İran, Husiler (Zeydi Fırkası’na mensup ve Yemen nüfusunun yüzde 30’unu teşkil ediyorlar) vasıtasıyla bu ülke üzerinden Suudi Arabistan’a çok ciddi ataklar yapıyor. S. Arabistan ve BAE, 2015 yılından beri on milyarlarca dolar harcadığı hâlde istedikleri neticeyi alamadılar. Ama benzer maceralara girişmekten de geri durmuyorlar. Mesela aralarına Mısır’ı da katarak, Fransa, ABD ve diğer Batılı devletlerin işini gayet kolaylaştıracak biçimde; ülkeyi bölmek için çalışan dış güçlerin paralı askerlerine (Halife Hafter ve diğerleri…) destek veriyorlar. Libya bu yüzden kan revan içinde ve ülkede kaç tane otoritenin mevcut olduğu bile belli değil. BAE’nin gayet faal ve etkili olduğu Somali ve Sudan’daki durumlar da ayrı bir felaket… Bahreyn, S. Arabistan’ın desteğiyle halkı baskı altında tutuyor. Ama diken üstünde… Nüfusun yüzde 71’i Şii ve İran burada da çok etkili… Dolayısıyla her an sosyal bir patlama yaşanabilir!
İşte bu tablo karşısında insan, apar topar Türkiye aleyhine karar alan ya da almaya çalışan Arap Ligi’ne şunu sormadan edemiyor; Ey Arap Ligi!.. Sen kimin davulunu çalıyorsun? “ARAP DÜNYASINI YENİDEN DİZAYN ETMEK İÇİN…” 2000’li yılların başından beri gündeme sokulan BÜYÜK ORTA DOĞU PROJESİNİ hiç mi duymadın?! Bu ne gaflet, bu ne hıyanet? Bu ne teslimiyet ve bu ne zillet? W. Bush’un Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoolezza Rice’ın Washington Post gazetesine yazdığı ve “22 TANE ARAP DEVLETİNİ YENİDEN DİZAYN EDECEĞİZ…” diye açık açık söylediği makaleyi sizlerden birisi olsun, hiç okuyan olmadı mı? “Suriye meselesinin, Kuzey Afrika ve Orta Doğu bölgesini yeniden dizayn edilmesini amaçlayan bu projenin ürünü olduğunu” hiç mi görmüyorsunuz, hiç mi anlamıyorsunuz? Beyinleriniz dumura mı uğradı? Bu gafletten kurtulmaya hiç niyetiniz yok mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dile getirdiği üzere; “Ey Arap Ligi, acaba siz ne kadar Suriyeliyi kabul ettiniz? Siz Suriye’yi Arap Ligi’nden çıkardınız. Şimdi de Türkiye’ye hakaret etmek için Suriye’yi geri almak gibi bir projeyi hayata sokmaya çalışıyorsunuz…” Ve bir soru daha; Amerika’nın talebiyle siz PKK/PYD terör örgütünün yüz milyonlarca dolarlık silah parasını kuzu kuzu ödüyorsunuz. Peki, Suriyeli mültecilere bir kuruş desteğiniz var mı?
Ey Arap Ligi, pek hayran olduğunuz şu Batılı emperyalist güçlerin boynunuza astığı davulu çalmaya devam ediniz bakalım… Daha dün Cezayir’de, sizden en az bir milyon kişiyi hunharca, vahşice öldüren, o kardeşlerinizin haysiyet ve şerefini ayakları altına alan Fransa, bugün de Libya’nın parçalanması için öncülük ediyor. Siz hiç mi bu felaketi görmüyorsunuz? Görmek şöyle dursun, sizden birileri Fransa’nın; Amerika’nın ve diğer Batılıların işini iyice kolaylaştırmak için ahmakça çırpınıyor!.. Bu ne hâl, bu ne ahval, bu ne kepazelik? Siz dört yüz yıl boyunca Türklerden barış ve kardeşlik dışında ne gördünüz? Ne gördünüz de, bugün Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumak ve orada ikinci bir İsrail devleti kurma projesini engellemek için çalışan Türkiye’ye karşı, hiç tereddüt etmeden düşman safında yer alıyorsunuz? Gerçekten siz aklınızı peynir ekmekle mi yediniz? Ey Arap Ligi, bilesin ki, bu gittiğin yol, yol değil. Yüz yıldır ensende boza pişiren Batı’ya hâlâ daha dost ve kurtarıcı diye sarılıyorsan, eh sen bilirsin… Bir Türk atasözü şöyle der; KENDİ DÜŞEN AĞLAMAZ. Madem siz kendi kuyunuzu kazmakta heveslisiniz… O zaman neticesine de katlanırsınız. Siz bu davulu çalmaya devam ediniz. Bakalım o zaman petrol gelirlerinizdeki payınız daha ne kadar azalır!..
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
610289 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/ismail-kapan/610289.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT