BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Metrobüsteki kadın!

Meryem Aybike Sinan
Facebook
Artık korkabiliriz…
Endişe edip yarınlarımız için ciddi ciddi “eyvah!” diyebiliriz. Uykularımız kaçabilir, yüreğimiz sıkışabilir, aklımız durabilir… Biliyorum artık birçok husus için “beka” ifadesini kullanıyoruz lakin bu hususta da gelecekte beka sorunumuz olabilir!
Kadın…
Kadın bir milleti ayakta tutan, şekillendiren, her türlü maddi ve manevi unsuru geleceğe taşıyan biricik makamdır. Kadın geleceği doğuran, yoğuran, şekil veren, ruhuyla bu geleceği nakışlayan varlıktır.
Kadın, tarih boyunca bu milletin en kutsalıydı. Han/ım’ıydı bu milletin. Han Türklerde yöneten, kağan demektir aynı zamanda. Bir hükümdar, yanına eşini alıp halkına döner ve;
-Ben sizin Hanınızım lakin bu da benim HANım’dır!
Hanım sözcüğünün hikâyesi böyle... Kadın bilgedir, ailenin hükümdarı, yöneticisidir, bekçisidir, ocağı tüttürendir…Sonra dinimiz ise kadına çok büyük değer atfetmiş, kadın en yüksek taraçaya oturtulmuştur. Hasılı kadın bizim millî ve manevi kültürümüzde en yüksek makamda olan bir kişiliktir.
Kadın bir millet için gerçekten de beka meselesidir. Düşünebiliyor musunuz kadın "evlenmiyorum da doğurmuyorum da..." dese bir toplum ne hâle gelir? Bu, erkek için de böyle zira ancak kadının mevki ve makamı çok daha önemlidir. Evet bilerek mevki ve makam diyorum zira kadınlık ve annelik önemli bir makamdır. Kadın dengedir, aklıselim, kalbiselim, sevgi, şefkat ve merhametin remzidir. Kadın nezaketli ve nezahetli olandır. Kadın vicdanın adresidir...
Peki bunca lafı niye söylemekteyim, derdim nedir?
Açık söylüyorum bu yazımda başka bir husustan bahsedecektim lakin izlediğim bir haber fikrimi değiştirdi. Milat gazetesi yazarı Sevgili Sabiha Doğan Hanımefendi’nin paylaştığı bir videoyu seyredince iliklerime kadar ürperdim, kanım dondu!
Bir kadın metrobüste yolculuk ederken sanırım çantası oturan bir beyefendiye değiyor, o da doğal olarak uyarıyor… Sen misin uyaran, adamcağıza hemen terliğini çıkarıp vurmaya başlıyor hem de galiz küfürler ediyor. Ne annesi kalıyor ne de adamlığı! Adam defalarca terlik yiyor ve eli kalkmıyor yine de...
Kadın nereden bakarsanız kırk yaşın üzerinde...
Bu agresif kadın bir şeye sinirlenebilir, kızabilir, incinebilir, başka dertleri olabilir. Ancak her ne olursa olsun bir toplu taşıma aracında bir erkeğe hem vurup hem de galiz küfürler etmesi korkuttu beni. Çok korkuttu...
Kadını, cinsiyeti üzerinden her türlü savunan kadın hakları savunucuları lütfen bu videoyu seyretsin, defalarca, evire çevire seyretsin hem de… Bu adamcağızın hakkını şimdi kim savunacak? Erkeğin toplumdaki haklarını hiç ama hiç konuşmaz olduk. Artık her şeyi bir kenara koyduk, adamlar dayak da yemeye başladı!
Kadının beyanı esastı ya artık kim tutar kadını! Tabii ki bazılarını...
Hep söyledim söyleyeceğim cinsiyet üzerinden hak verilirse, sürekli bir cinsin hakları mevzu bahis edilip öncelenirse böyle vakalar, kadına şiddet, erkeğe şiddet artar. Cinsiyetçi değil; kişilik hakları, insanlık üzerinden meselelere bakarsak şayet gerçekçi çözümlere ulaşmak daha kolay olacaktır.
Kadınlar, ayrıcalıklı bir konum üzerinden değerlendirildiklerinin farkındalar ve böyle vakalar ve benzerleri artarak devam edecektir. Bu durum bir toplumda kaos ve ikilem doğurur ve sonuçları da ağır olur.
En kısa zamanda o kadının bulunup ifadesi alındıktan sonra mutlaka içeri atılmalıdır! Bu toplumda hiç kimsenin bir başkasından üstünlüğü yoktur ve olmamalıdır. Herkes kimliğinin ve kişiliğinin bütün hak ve hukukunu korumak ve kollamak zorundadır!
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
610063 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/meryem-aybike-sinan/610063.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT