BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Dünya küçülüyor Türkiye büyüyor

Para
Necmettin Batırel
Facebook
Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret savaşı tam bitecek derken tırmanışa geçti. Başkan Trump, 1 Eylül’den itibaren Çin’den ithal edilen 300 milyar dolarlık ürüne %10 gümrük vergisi uygulanacağını açıkladı. Trump ABD ile Çin heyetleri arasında hafta başında Şanghay’da iki gün süren yüz yüze görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine bu kararı aldı. 
Eylülde başlayacak ikinci tur görüşmelerde karşı tarafı ikna etmek için böyle davrandığı kesin. Trump bunu hep yapıyor. ABD, Çin’den ithal edilen 250 milyar dolar tutarındaki ürüne ek %25 gümrük vergisi uyguluyordu. Böylece ABD Çin’den ithal edilen toplam 525 milyar dolarlık ürünü ek vergi kapsamına almış olacak. 
Tabii burada bir açık kapı var. Eğer Çin, ABD’den tarım ürünü almama inadını sürdürürse.. ABD ve Çin’in geçtiğimiz yıldan bu yana karşılıklı gümrük vergileri adımlarıyla başlattıkları ticaret savaşı iki ülke ekonomisini özellikle Çin’i son derece olumsuz etkiledi. Çin’de büyüme hızı yıllık %6,2 ile son 27 yılın en düşük seviyesine geriledi. Bankaları iflasın eşiğine geldi.
Çin ekonomisindeki bozulma, büyük ticaret ortağı olan Avrupa’yı da sarsıyor. Nitekim açıklanan temmuz ayı imalat sanayi endeksleri küresel büyüme hızının ne kadar ağır bir darbe yediğini açık bir şekilde gösteriyor. Çin’de 49,9, Almanya’da 43.2, Euro Bölgesi'nde 46.5 seviyesine gerilemiş durumda. 
ABD'de ISM imalat satın alma müdürleri endeksi üretimdeki yavaşlama ve ihracat pazarlarındaki karmaşanın etkisiyle 51.2 ile son 3 yılın en düşük seviyesinde.. 
İngiltere 31 Ekim’de Avrupa Birliği'nden anlaşmasız ayrılıyor. Sterlin yerlerde sürünüyor. Buna karşılık Türk ekonomisinde belirgin bir toparlanma var. Haziranda 46,5 olarak ölçülen İstanbul Sanayi Odası İstanbul İmalat Sanayi Endeksi, temmuz ayında 49,6 düzeyine yükselerek son 1 yılın zirvesine çıktı. 
Ekonomik büyümenin öncü göstergesindeki iyileşme Türkiye’nin ikinci çeyrekte Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla rakamlarının yükseleceğini haber veriyor. İhracat siparişlerinde büyük artış var.
Merkez Bankası’nın 425 puanlık operasyonu sonrası bankalar da faiz indirmeye başladı. Ziraat Bankası ve Vakıfbank 15 yıllık 500 bin liralık konut kredi faizini aylık 0.99’a çekti. Diğer bankalar da kamu bankalarını izleyecek. Türk Eximbank, KOBİ'lere ve yüksek teknolojili ürün üreten ihracatçılara kullandırdığı TL kredilerindeki faiz oranını %15.19'dan %11.84 seviyesine indirdi. Söz konusu değişiklik %22’lik bir indirime tekabül ediyor. Eximbank 2019 yılının ilk 7 ayında toplam 25,4 milyar dolar ihracat desteği sağladı. Yıl sonuna kadar bu rakamı 48,4 milyar dolara yükseltmeyi hedefliyor. 
Konut kredilerindeki indirimden sonra otomotiv kredi faizlerinde de indirim harekâtı başlayacak. Faizlerin aşağı çekilmesi, talebi yoğunlaştırarak büyük hareketliliğe yol açacak. Özellikle uzun vadede düşük faiz uygulaması ekonominin istikrar kazanmasında büyük rol oynayacak. 
Resmi net bir şekilde görüyorsunuz değil mi? Dünya küçülüyor, Türkiye büyüyor...
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
609152 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/necmettin-batirel/609152.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT