BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Destan böyle yazılır!

Para
Necmettin Batırel
Facebook
Hükûmetin aldığı tedbirler sonuç verdi. Türkiye sağlıklı büyüme potasına girdi. Muhalefet çıldırdı, 2023 seçimlerindeki en büyük kozu elinden uçunca görülmemiş yöntemlerle halkın kafasını karıştırmak istiyorlar.
Rutin olarak yılda bir defa 4'üncü gözden geçirme çalışmalarını gerçekleştiren IMF heyeti ile otel odalarında gündem dışı gizlice buluşarak vatandaşa “Bakın IMF heyeti, hükûmetten aldığı rakamlara inanmıyor, bizimle görüşerek gerçekleri öğrenmek istiyor. Ülke ekonomisi mali yardım alamazsa yıkılacak" izlenimi vermeye çalıştılar. Oyunları kısa sürede bozuldu. Korsan görüşmesi ortaya çıkan IMF, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sert bir dille uyarılınca, Türk ekonomisini öven bir rapor açıklayarak hatasını telafi etmek istedi..
IMF heyeti Türk ekonomisinin yılı artıda tamamlayacağını öngörüyor, Türk lirasının toparlandığını, cari dengede olağanüstü düzelme yaşandığını belirtiyor, yapısal reformların ekonominin şoklara karşı dayanıklılığını arttırdığı vurguluyor ve enflasyonun tek haneye düşeceğinin altını çiziyor. Biz bunları zaten biliyoruz...
Muhalefetin bu kadar basit ve ucuz yöntemlere yönelmesinin temelinde Türkiye’nin yabancı sermayenin gözünde en cazip ülke hâline gelmesi yatıyor. Volkswagen’in yatırım kararını hazmedemediler.
Ağustos ayında cari açık 2,5 milyar dolara düştü. İhracatın ithalatı karşılama oranı %84,5’a yükseldi.
Turizmde rekor üstüne rekor kırılıyor, petrol fiyatlarındaki gerileme enerji faturamızı küçültüyor.
Merkez Bankasının döviz rezervleri 103 milyar doları aştı, hedef 130 milyar dolar.. 750 baz puanlık büyük faiz indirimi sonrası Türk lirası zayıflayacağı yerde değer kazanıyor. 10 yıllık tahvil faizi 13,93’e düştü. Temmuzda %4,3 artarak büyük ilerleme gösteren sanayi üretiminin ağustos ve eylülde bu çıkışını sürdürmesi bekleniyor.. Bu durumda üçüncü ve dördüncü çeyrekte büyüme hızı tahminlerin üzerinde gerçekleşecek.
Uluslararası kredi kuruluşu Fitch, Türk bankalarının çok sağlam bir yapıya sahip olduğunu açıkladı, not artışı kapıda dedi. BİST dünyanın en iyi performans gösteren borsası oldu. Dev fonlar banka hisselerine hücum ediyor...
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu diyor ki: “Türkiye sanayi devi olmuştur. Bugün Avrupa'daki her 4 beyaz eşyadan bir tanesi bizim girişimcimizin elinden çıkıyor.. Avrupa en çok otomobili bizden ithal ediyor. İşçisiyle ve işvereniyle dünyanın en kaliteli malını üretiyoruz..” 
ABD, Türkiye’nin Rusya’dan S-400’leri almasından sonra gerilen ilişkileri yumuşatmak için olumlu bir adım atmaya hazırlanıyor. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor. Ayrıca F-35’lerin satışı, çelik ve alüminyum vergileri, Serbest Ticaret Anlaşması ve Patriot Füze Savunma Sistemi gibi konulara yönelik yeni anlaşmaların yapılabileceği belirtiliyor. Bununla birlikte daha önce söz konusu olan yaptırım kararlarının ortadan kalkacak olması Türk lirasının pozitif ayrışmasına yol açıyor.
Piyasa, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı 3 yıllık yol haritasındaki hedefleri inandırıcı buldu. Enflasyon 2019’u %12 artışla tamamlayacak. 2020 hedefi %8,5, 2021 %6 ve 2022 %4,9 olarak belirlendi. Büyüme hızı 2019’da 0,5, 2020, 2021 ve 2022’de %5 olarak planlandı. 5,64 TL ile Ağustos 2018 krizi öncesine dönen doların yıl sonuna kadar 4,70 TL’ye dönmesine kesin gözle bakılıyor.
Sonuç: Türkiye’de yıkıcı politika izleyen muhalefet her defasında kazdığı kuyuya düşecek, asla iktidar yüzü göremeyecek!
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
610050 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/necmettin-batirel/610050.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT