BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

İslamiyet ve Müslümanlar hedefte!..

İstikamet
Prof. Dr. Ramazan Ayvallı
Facebook
“İsrâîl zulmü giderek artıyor… Yahûdîlere tekbîr getirerek tepki gösteren cemâate müdâhalede bulunan İsrâîl polisi, çok sayıda Filistînliyi darbetti...''
 
Dünkü makâlemizde, 3 haberi, teferruâtlı şekilde verip ikisinin de sâdece başlıklarını zikredebilmiştik. Bugün onların da devâmını nakledelim...
4- “El-Salvador’a Osmânlı Torunu Başkan. [Başkent San Salvador'un eski Belediye Başkanı olan Nayip Bukele, Paraguay Devlet Başkanı Mario Abdo Benitz ve Brezilya Devlet Başkanlığı yarışını kaybeden Fernando Haddâd gibi dedeleri Osmânlı vatandaşı. Kaynak: İHA
“… Orta Amerika ülkesi El-Salvador’da, şubatta yapılan Devlet Başkanlığı seçimini, Filistin kökenli aday Nayip Bukele kazanmıştı. Dedeleri, Osmânlı pasaportuyla, Orta Amerika’ya göç eden Bukele, San Salvador’da bulunan Gerardo Barrios Meydânı’nda kalabalık önünde yemîn ederek 2019-2024 dönemi için El-Salvador Devlet Başkanı olarak göreve başladı. Yemîn töreninde konuşan 37 yaşındaki Bukele, ülkesinin yozlaşmış hükûmetler ve depremler gibi çok büyük zorluklardan geçtiğini belirterek, El-Salvador’un yeniden inşâ edilmesi gerektiğini kaydetti. 2015’te de başkent San Salvador’un Belediye Başkanı seçilen Bukele’nin, babası da tanınmış bir Müslümân iş adamı ve İmâm. 6,5 milyon nüfuslu El- Salvador’da ülke nüfusunun üçte biri, yoksulluk sınırının altında yaşıyor.”
5- “İsrâîl zulmü giderek artıyor. (İsrâîl) Mescid-i Aksâ’yı kışlaya çevirdi.”
“… Yahûdîlere tekbîr getirerek tepki gösteren cemâate de müdâhalede bulunan İsrâîl polisi, çok sayıda Filistînliyi darbetti. Görgü şahitleri, İsrâîl polisinin Mescid-i Aksâ’daki Kıble Mescidi’ne sığınan cemâatin üzerine ses bombası ve göz yaşartıcı gaz attığını; postallarıyla mescide girdiğini ve kapılarını zorla kapattığını belirtti. Müslümân birlikleri, ortak açıklamayla saldırıya tepki gösterdi; İslâm dünyâsının Mescid-i Aksâ’ya sâhip çıkmasını istedi.” (İHA)
Dünkü haberlerde de görüldüğü gibi, birçok ülkeden pekçok insan, Müslümânlığı inceleyip araştırarak neticede, elhamdülillah İslâmiyetle şereflenmektedirler. Bunlar, onlar açısından da, bizim açımızdan da çok sevindirici haberler. Ama gerek Danimarka’da, gerek Kudüs’te, gerekse diğer ülkelerde, Müslümânların Hıristiyânlar ve Yahûdîler tarafından marûz kaldıkları muâmeleler ise çok üzücüdür. Hâlbuki bizim memleketimizde, bütün Hıristiyânlar ve Yahûdîlerin ne kadar rahat olduğunu herkes biliyor ve görüyor.
Şimdi bu vesîle ile, bir nebze “Dîn”den ve İslâm’dan bahsetmeye çalışacağım.
DÎN: “Allahü teâlânın, insanları dünyâ ve âhirette rahat, huzur ve saadete (mutluluğa) kavuşturmak için, Peygamberleri vâsıtasıyla bildirdiği yol, emirler ve yasaklardır.”
Allahü teâlâ Kur'ân-ı kerîmde buyurdu ki (meâlen):
“Doğrusu Allah indinde (katında) makbul olan dîn İslâm'dır. Kendilerine kitap verilenler (Hıristiyânlar ve Yahûdîler) kendilerine ilim geldikten (İslâm dînini bildikten) sonra, aralarındaki çekememezlik, kin ve düşmânlıktan dolayı, (onun hakkında) ihtilâfa düştüler. Kim, Allah'ın âyetlerini inkâr ederse, şüphesiz ki Allah, hesâbı pek çabuk görendir.” (Âl-i İmrân sûresi, 19)
[Bu konuya, daha sonra da devam edelim inşallah.]
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
608393 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/prof-dr-ramazan-ayvalli/608393.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT