BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Meclis

Seçim sonuçlarını görmek için tıklayın.

İİT’DEN İŞ BEKLİYORUZ!

Bir önceki adı İK/İslam Konferansı olan İİT/İslam İşbirliği Teşkilatı, yaklaşık olarak yarım asırlık bir kuruluş. 57 üyesi var. BM/Birleşmiş Milletler Teşkilatı’nın üye sayısı 193 olduğuna göre 57 üye devlet hiç de yabana atılacak bir güç değildir. Bir başka ifadeyle BM’nin yani 193 devletin 57’si İİT’de. Üyeler içinde petrol üreticisi devletler de var.
İİT, 1 milyar 750 milyonluk İslam âlemini teşkil etmesine, 57 üye devlete ve yarım asırlık bir maziye sahip olmasına ve petrol kuyularının başında bulunmasına rağmen bugüne kadar ele alınır hiçbir başarıya imza atamadı.
İİT/ Emr-i bi’l maruf ve nehyi ani’l münker yapamamakta, iyiliğe teşvik edememekte, kötülükten men edememekte. Bugüne dek Filistin ve Kudüs sancısının dinmesi için bir şey yapamadı. Orada bir şey yapamadığı gibi Arakan, Somali gibi dertlerde de derman olamadı. Suriye’ye dair, Yemen’e, Libya’ya dair iki çift laf edemedi. DEAŞ ve benzeri terör örgütlerini bitirmeye dair bir teklif getiremedi. Bosna, Kırım, Şarki Türkistan ve benzeri mes’eleler gündemine girmedi.
Bunun sebebi çeşitli:
“İslam âlemi” denip durulmakta ama aslında ve gerçekte böyle bir âlemin varlığı çok şüpheli. Her birinin birbirine yakınlığı her birinin, Batı'ya yakınlığından daha iyi değil. Bu çok zenginler ve çok fakirler mahallesinde çok sayıda samimiyetsiz var, birçoğunun iradesi Batılı başkentlerde.
Bir derdi, davası ve gayesi olan ve bu fikir etrafında kenetlemiş 57 devletli bir yapı, istese dünyayı ayağa kaldırır. Böyle bir kudret mevcutken taşkınlık, sömürgecilik ve işgal yapmak İsrail’in haddine mi düşerdi?
Ne var ki vaziyet farklı. Adı geçen teşkilata rağmen İsrail, bildiğini okumakta. İİT’nin yaptığı ise yarım ağızla bir kınamadan ibaret.
Bu teşkilat, bugün İstanbul’da toplanıyor.
İştirak etmeyen devlet olursa bunu onların gamsızlığına veririz. Bazıları da düşük seviyede temsil edilebilir. Sonuç bildirisini imzalamayan çekimserler çıkabilme ihtimalini ise hiç düşünmek istemiyoruz.
Bir kısım içten pazarlıklılar, sömürgecilerin kulaklarına fısıldadığı “Osmanlı, asırlarca sizi sömürdü, yine geliyorlar!” yalanına yapışmayı menfaatlerine uygun bulmaktadır. Şu hâlde İslam dünyası veya âlemi denen bir varlık hakikaten mevcutsa ondaki İİT, D8, Türk Konseyi ve daha neler varsa onların hepsini silkeleyip kendine getirmek şarttır.
Filistin’de Yahudi askerler, Arakan’da Budistler ve Myanmar askerleri bebek, çocuk ve kadınları katleder ve hukuk hiçe sayılarak Kudüs “başkent” diye İsrail’e sunulurken İİT üye devletleri rahatsız olmazlarsa vebale ortak olurlar.
Bugün, İİT için hüküm günüdür.
Ya göz doldurup, gönüller kazanacak.
Veya ümitler, bitecek.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
599690 http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/rahim-er/599690.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Reklamı Geç
KAPAT