BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Mümin, hasreti çekilen kimse demektir...

Salim Köklü
Facebook
Bir kimse Ehl-i sünnet itikadında olur, namazını kılar, günahlardan sakınır, bir de güzel huylu, yumuşak ve güler yüzlü olursa böyle kimsenin tadına doyum olmaz.
 
 
Güler yüzlü olmak, güzel bir ahlaktır. Güler yüzlü olmanın insanlar üzerinde olumlu tesiri vardır. İnsan bunu Allahü tealanın rızasını kazanmak, Onun kullarının gönüllerini neşelendirmek niyetiyle yaparsa sevap da kazanmış olur. Güler yüzlü insanların bulunduğu ortam insana huzur ve ferahlık verir. Böyle bir yerde sevgi, saygı, heyecan, başarı ve verimlilik olur. Asık çehreli kimsenin yanına yaklaşmak zordur. İnsan çekinir. Fakat güler yüzlü olanın yanına kolay yaklaşılır. Güler yüzlü olan da, yanındakiler de bundan memnundur. Üzüntülü bir kimse güler yüzlü birini görünce rahatlar ve neşelenir. Güler yüzün birçok kapıları açtığını unutmamalıyız.
Sıkıntılı bir ortamda güler yüz göstermekle orada havanın olumlu ve güzel yönde değiştiği görülür. Bunu deneyen birisi "evde gülümsemeye başladım evimin havası değişti" der. 
İnsanlara tatlı dil güler yüzlü davranan onlardan tatlı dil ve güler yüz görür. Bu şekilde insanlar birbirlerine daha kolay ulaşır. Güler yüzlü olmak insanın diğer huylarının da olumlu yönde değişmesine sebep olur. Gülümseyince lüzumsuz tenkitlere kırıcı incitici sözler söylemeye de yer kalmaz. Sevgi, ilgi, takdir, teşvik ve güler yüz, beşerî münasebetlerin özüdür. İnsana neşeli ve güler yüzlü olmak yakışır.
İyi bir Müslüman tatlı dilli güler yüzlüdür. Çoluğuna çocuğuna, iş yerindeki arkadaşlarına ve beraber olduğu kimselere yumuşak ve güler yüzlü davranır. Bir kimse Ehl-i sünnet itikadında olur, namazını kılar, günahlardan sakınır, bir de güzel huylu, yumuşak ve güler yüzlü olursa böyle kimsenin tadına doyum olmaz. Hasreti çekilen bir kimse olur. Yanına gelenler sıkıntısını üzüntüsünü unutur, rahatlayıp öyle yanından ayrılır. Böyle kimseden Allahü teala da razı olur kulları da.
Hadisi şeriflerde buyuruldu ki:
(Mümin kardeşinin yüzüne tebessüm etmek sadakadır.) [C. Sagir]
(Selâm verirken güler yüzlü olana, sadaka verenlerin kavuştukları sevaplar verilir.) [İbni Ebid-dünyâ]
(Mallarınızla herkesi memnun edemezsiniz. Güler yüz ve tatlı dil ile, güzel ahlakla memnun etmeye çalışınız!) [Hakim]
(Din kardeşine karşı güler yüzlü olmak, ona iyi şeyleri öğretmek, kötülük yapmasını önlemek, yabancı kimselere aradığı yeri göstermek, sokaktan, taş, diken, kemik ve benzerleri gibi çirkin, pis ve zararlı şeyleri temizlemek, başkalarına su vermek hep sadakadır.) [Tirmüzî]
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
602212 http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/salim-koklu/602212.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT