BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Bir annenin kızına nasihati

Salim Köklü
Facebook
"Yavrum; koca hakkını kendi hakkın üzerine tercih et! Kocanın akrabasının hakkını da önde tut! Düzenli olmaya ve temizliğe dikkat et!"
 
 
Anneler ve babalar, çocuklarına, evlilik ile ilgili önemli tavsiyelerde bulunmuşlar ve tecrübelerini aktarmışlardır. Müslüman bir annenin, asırlar önce kızına verdiği bir nasihat şöyledir: 
Doğup büyüdüğün, senelerce yaşadığın bir yuvadan çıkarak, yabancı bir yere gidecek, huyunu, suyunu bilmediğin bir insanla yaşayacaksın. Sen ona yer ol ki, o sana gök olsun. Sen ona ev ol ki, o da evin direği olsun. Ona sıkıntı verme ki sevgisini azaltmasın. Ondan uzak kalma ki, seni unutmasın! Onun gözünü, burnunu ve kulağını koruyasın ki, gözü senden başkasını görmesin ve senden hep güzel şeyler işitsin. Yiyecek, içecek hususunda o ne getirirse, onunla kanaat et ve şunu bunu alamıyoruz diye asla şikâyette bulunma! Koca hakkını kendi hakkın üzerine tercih et! Kocanın akrabasının hakkını da önde tut! Düzenli olmaya ve temizliğe dikkat et!
Komşularınla iyi geçin, onlardan gelecek sıkıntılara katlan! Bilhassa komşular arasında laf getirip götürme! Dedikodudan kaç! Namazlarını vakit girer girmez kıl!
Tecrübeli bir annenin yeni evlenen kızına yazdığı nasihat mektubu da şöyledir:
Yavrum! Şimdi sana kırk yıllık evliliğimin tecrübelerine dayanarak bazı nasihatlerde bulunacağım. Bu nasihatlerime uyarsan, dünyada mutlu bir ömür geçirdiğin gibi, ahirette de ebedi saadete ulaşırsın.
1- Kanaatkâr ol! Yani, kocan tarafından getirilen yiyecek ve giyecek her şeyi memnuniyetle kabul et! Çünkü, kanaat, kalbi huzura kavuşturur. 2- Söylenenleri daima iyi dinle ve kocanın meşru emirlerine itaat et! 3- Evin ve her şeyin, her zaman temiz, intizamlı ve düzenli olsun! 4- Eşinin yemek saati ile uyku saatine dikkat etmelisin! Açlık insanı huysuz eder, uykusuzluk ise, öfkelendirir. 5- Evinin mallarını ve eşyasını iyi koru! Yaptığın işleri, iyilikleri başa kakma! İyiliğe karşı iyilik çabuk unutulur, fakat kötülüğe karşı yapılan iyilik unutulmaz. 6- Eşinin yakınlarına güzel muamelede bulun! Kocanın hatalarını, yalnız iken, yumuşak bir şekilde söyle! 7- Kocanın sırlarını hiç kimseye söyleme! Karı-koca arasındaki sırlar kabre beraberlerinde gömülmelidir. 8- Eşinin üzüntüsünü ve neşesini paylaş! Ona her yönüyle iyi bir hayat arkadaşı ol! Yalan, yuvayı içten içe yıkan bir kurttur. 9- Aranızdaki problemleri kendiniz halledin! Sakın bunları, bize ve başkasına taşıma! 10- Kocandan, almakta zorlanacağı, gücünün yetmeyeceği şeyleri isteme! 11- Kadının güzel huylusu, eşine Cennet nimetidir. Sen kocana Cennet nimeti ol! Azap çektirme! 12- Bunları yapabilmen, ancak, onun isteklerini kendi isteklerine, onun rızasını kendi arzularına tercih etmenle mümkün olabilir. Hep kendi istek ve arzularını ön plana çıkartırsan, bu nasihatleri tutman mümkün olmaz. 13- Beş vakit namazını şartlarına uygun kılmazsan zaten bu, felaket olarak sana da, kocana da, çocuklarına da yeter. Beş vakit namazın doğru olması için gusül ve abdestin doğru olması lazım. Bunların faydasını görmen için itikadının doğru olması lazım. Doğru itikad Ehl-i sünnet itikadıdır... Her şeyden önce bunları öğren ve tatbik et. Bunlar varsa her şey zamanla düzelir.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
609913 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/salim-koklu/609913.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT