BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Yeni www.turkiyegazetesi.com.tr ile tanışın. Keşfetmek için tıklayın.

“Herkesin ettiği yoluna gelir”

Ünal Bolat
Facebook
“Eğer siz o parayı iade etmeseydiniz, belki ben de bu parayı fark etmeden kasaya atacaktım!..”
 
Otobüs firmasının peronundaydık. Bir bileti iptal edecek, iki kişilik koltuktan iki bilet alacaktık. Ben önceden tek kişilik bir bilet almıştım. Fakat bir arkadaşla karşılaştım. O da aynı yere gideceğine göre birlikte yolculuk etmenin daha uygun olacağını düşündük. Eğer benim tek kişilik biletimi iptal ettirebilirsem onunla iki kişilik koltukta gidebilecektik.
Otobüs terminalinde bilet aldığım firmanın peronuna gittik. Durumu anlattık. İki kişilik koltukta birlikte oturmak istediğimizi söyledik. Benim parasını ödeyip aldığım tek kişilik koltuğun iptal edilerek çift kişilik koltuktan iki yeni yer verilmesini rica ettik.
Sağ olsunlar hiç zorluk çıkartmadılar. Bu durumda benim bileti iptal edecek, arkadaşa da yeni bilet kesecekti. Ama bir kişilik bilet parası alacaktı. Çünkü ben önceden ödemiştim.
Derken o esnada bankoya bir başka müşteri gelip bilet sordu. Bir başkası fiyat sordu derken görevli kadıncağız yeni biletlerimizi bize uzattı ama ikinci biletin parasını istemeyi unuttu.
Kendisine kredi kartımı uzatıp arkadaşın bilet parasını almasını söyledim.
Çok şaşırdı ve sevindi. “Ne kadar iyisiniz” dedi. Kredi kartından biletimi kestikten sonra bir minik anekdot anlattı. Bir bayan müşterisi otobüs bileti almış ve 100 lira uzatmış. Biletini kesmiş, parasının üstünü vermiş. Bayan yolcu bileti ve para üstünü alıp oradan ayrılırken parayı alıp kasaya koyacağı sırada yüzlüğün birbirine yapışık iki tane olduğunu fark etmiş. Kadıncağızın ardından seslenmiş:
-Hanımefendi bakar mısınız?
-Buyurun?
Bana yüz lira değil birbirine yapışık iki tane yüzlük vermişsiniz. Buyurun diğer yüz liranızı.
Bunun üzerine yolcu kadın kendisine demiş ki:
-Geçende de bana aynısı oldu biliyor musunuz? Ben de sahibine o yüz lirayı iade ettim.
Demiş ki kadın yolcuya:
-Eğer siz o parayı iade etmeseydiniz, belki ben bu parayı fark etmeden kasaya atacaktım. Akşama saydığımda kasa 100 lira fazla verecekti ama bu fazlalığın senden olduğunu bilmeyecektik.
Atalarımızın “Herkesin ettiği yoluna gelir” dedikleri şey buydu galiba...
Televizyonlarda kimi dizilerde topluma ısrarla sahtekârlık ve yalancılık türü roller sunularak algı oluşturulmaya çalışılsa da insanımız gerçekten çok iyi aslında. Kimse kimsenin bir kuruşuna tenezzül etmiyor.
       Melike Turna-Tekirdağ
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
596461 http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/596461.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Reklamı Geç
KAPAT