BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

​“Bana bir fırsat verin Sayın Valim”

Ünal Bolat
Facebook
“Ben bu süre içinde okulun yeniden bir eğitim kurumuna dönüşmesi için bütün gayretimi göstereceğim.”
Kars-Arpaçay Ortaokulunda görev yaptığım 1966-1967 ders yılında Çıldır’a Ardahan’a, Göle’ye, Iğdır’a kadar gittim de Susuz’a gidemedim. Günümüzde il merkezi olan Ardahan ve Iğdır, o yıllarda Kars’ın ilçesiydi. Dönemin Kemah Kaymakamı Turan Eren, 31 Mart 1980 günü Susuz’a atanır ve yeni görevine bu ilçede başlar.
Daha aradan on gün geçmiştir ki Kars Valisi telefon eder kendisine:
“Kapatma kararı verilen Kâzım Karabekir Öğretmen Lisesinin durumunu görüşmek üzere, yarın ilçenize geleceğim” der.
Hemen, okulla ilgili geniş bilgi alır Kaymakam: 850 civarında öğrencisi, 60’a yakın öğretmeni ile ilçede hayli ciddi yatılı bir okuldur bu. Ne var ki son yıllarda, boykot ve işgal eylemlerinin sıklaşması nedeniyle eğitim ve öğretim seviyesi çok düşmüştür. Ayrıca devlete karşı faaliyetler görüldüğü ve her geçen gün bu olumsuzluklar arttığı için de kapatılmasına karar verilmiştir.
Ertesi gün dönemin Valisi Fevzi Baysan, Millî Eğitim Müdürü, Jandarma Alay Komutanı, Emniyet Müdürü vb. birlikte gelir. Kaymakamlıkta çaylar içilirken der ki Vali:
“Öğretmen lisesine gidip kapatma kararını uygulayalım bugün...”
Bu arada enteresandır Kaymakam Bey'e fikrini sorar:
“İlçeye yeni atanmış bir Kaymakam olarak sen ne düşünüyorsun?”
Bildiğiniz gibi genelde böyle durumlarda verilen cevap bellidir:
“Siz ne emrederseniz öyle yapalım, Sayın Valim” denir.
O kaymakam Turan Eren ne demiş bakalım:
“Sayın Valim, ders yılının bitmesine az kaldı. Ben bu süre içinde okulun yeniden bir eğitim kurumuna dönüşmesi için bütün gayretimi göstereceğim. Bu fırsatı bana verin. Başarabilirsem ne âlâ… Olmazsa yazın, okullar tatilken uygulayalım bu kararı.”
Sana ne be kardeşim! Sen bu ilçeye gelmeden önce verilmiş bir karar bu. Sen peki efendim diyerek ilk kez karşılaştığın Vali’nin gözüne girmeye baksana!
Nitekim orada başka fikri sorulan, Millî Eğitim Müdürü, Emniyet Müdürü, Jandarma Alay Komutanı vb. hep bu okulun adam olmayacağı ve kapatılması gerektiği düşüncesindedirler. Dahası dönemin Millî Eğitim Müdürü “Bu mikrop yuvasını bir an önce kapatmakta yarar var” diye ısrar eder.
Kaymakam Bey enteresandır. Vali’den izin alıp Kars ilinin eğitiminden sorumlu yöneticisine “Sayın Millî Eğitim Müdürüm, bu okula kaç kez gittiniz?” diye sorar. Bakalım Müdür ne cevap verecektir?.. DEVAMI YARIN
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
598029 http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/598029.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Reklamı Geç
KAPAT