BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Meclis

Seçim sonuçlarını dakika dakika buradan takip edebilirsiniz.

Türk milletinin bir parçasıyız

Ünal Bolat
Facebook
“Millî kültüre önem vermez isek millî hedeflerimizin oluşması da hayalden öteye gitmez...”
 
Ben KKTC Millî Eğitimine on dört yıl öğretmen, on sekiz yıl da başöğretmen olarak toplam otuz iki yıl hizmet ettikten sonra emekliye ayrılmış bir kişiyim.
Gazetelerde Kıbrıs’ımız ile ve Kıbrıs halkıyla ilgili bazı yazıları okudukça üzülüyorum. Bir kere çok şükür Kıbrıs’ta şahsımla birlikte beş vakit namazını kılan, orucunu tutan güzel dinimizi elinden geldiğince yaşayan müminler vardır. Biz Kıbrıslı Müslümanlar olarak minarelerimizden yankılanan ezan seslerinin devam etmesini, İslam ahlakına önem verilmesini, millî kültürümüze sahip çıkılmasını, aksi takdirde yok olma tehlikesinin asıl o zaman başlayacağını bilen ve bu uğurda çaba sarf eden kimseleriz...
Bazen okuyorum da Kıbrıs’la ilgili “orada yaşayanlar bizim özlediğimiz Anadolu insanının yaşayışından çok uzak, başkalaşmış insanlardan meydana geliyor” diye yorum yapanlar var. Bu tür yazı kaleme alanlara soruyorum:
Bizler her şeyiyle Türkiye’ye ayak uydurmuş bir toplumuz. Sözü edilen başkalaşmış insan tipi, özlenen Anadolu insanı Türkiye’de ne kadar kaldı ise bizde de o kadar kaldı desem yanlış mı söylemiş olurum? Bir açıp da bakıyor musunuz televizyonlarda izlenen dizilere, çizgi filmlere, sanat ve sosyete dünyasına... Dünyanın dört bir yanında Müslümanlar kan ağlarken kaç televizyon kaç yayın organı bu konuyu dert ediniyor?
Millî kültüre önem vermez isek millî hedeflerimizin oluşması da hayalden öteye gitmez. Ehl-i sünnet itikadına sahip şuurlu bir nesil yetiştirememişsek, zihinler başka kültürlerle doldurulmuş ise burada hata Kıbrıs Türkü’nün olabilir mi?
Yakın zamana kadar bizim devletimiz gibi millî kültürüne önem vermeyen ikinci bir devlet gösteremezdiniz dünyada. Çok şükür şimdi TİKA gibi Yunus Emre Enstitüsü gibi Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları gibi kuruluşlarımız var…
Netice olarak bilinsin ki bizler Kıbrıs Halkı olarak Türk milletinin bir parçasıyız. Ama şunu da söylemeden edemeyeceğim, Kıbrıs gençliğini millî kültür bakımından beslemek lazım olduğu kadar dinî bilgilerle de beslemek çok önemlidir. Buna ihtiyaç vardır. Allah yardımcımız olsun. Kıbrıs vatandaşı olarak şunu da açıkça belirteyim ki eğer yabancı kültür erozyonu ve başkalaşması altında olan bir gençlik varsa ve bu gençlerin kurtarılması için bir gayret olmazsa bu konuda devletin kendilerine yetki verdiği kişi ve kuruluşlara bu vebal yeter de artar bile!..

         Em. Başöğretmen-Kıbrıs

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
598049 http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/598049.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Reklamı Geç
KAPAT