BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Meclis

Seçim sonuçlarını dakika dakika buradan takip edebilirsiniz.

“Niçin gözlerin doldu senin?..”

Ünal Bolat
Facebook
“Sonra geldim hiç hatam olmadığı hâlde kazada hasar gören araçların paralarını ödedim...”
 
Libya’da Türkiye’nin ilk yurt dışı müteahhitlerinden rahmetli İbrahim Cevahir ağabeyin 1970’li yıllarda yaşadığı hatırasına devam ediyoruz...
Çalışan bir mühendisinin çocuklarını getirmek üzere havaalanına giderken yolda bir trafik kazası yaşamış ve öndeki hatalı fren yapan araca yine de çarpmadan durabildiği hâlde arkadan gelenlerin duramaması sebebiyle oluşan zincirleme kazada bir tek İbrahim Ağabeyin kimliği Libyalı çıkmayıp yabancı olduğu anlaşılınca trafik komiseri ağız değiştirmişti:
“Bunların hepsi Libyalı, bir tek sen değilsin. Bu yolda olmaya senin hakkın yoktu.”
Ve o zihniyet sebebiyle o kazada bütün araçların zararını benden istediler. Kaza tutanağı tutup masraf listesi çıkardılar.
Dedim ki:
-Şimdi yolcularım bekliyor. Gidip onları alıp geleyim. Siz masrafı çıkartın arkadaşlar yazıhaneye gidip alsınlar.
Hüviyetimi filan aldılar. Karakoldan çıktım. Gittim yolcuları alıp getirdim. Sonra geldim hiç hatam olmadığı hâlde kazada hasar gören arabaların paralarını ödedim.
O sırada bir komiser geldi dedi ki:
-Niçin gözlerin doldu senin?
Dedim ki:
-Sizin arkadaşınız bana “bu yol da Libyalının bu vatan da Libyalının” dedi.
Ben vatanımda, Türkiye’mde olsam bu şekilde davranan olur muydu bana? Peki, hakkı hukuku kim ayıracak? İşte gurbette olmak böyle bir duygu da ondan…
Yani o ülkelerde çalışıp kazanırken o vatan hasretini ve vatansızlığın sıkıntılarını bu benzeri olaylar vesilesiyle hücrelerimize kadar yaşadık ve çok iyi biliyoruz.
İşte bunun için çalışıp kazandıklarımızı vatanımıza getirmek, zenginliğimizi getirip vatanımızda kendi özel mülkiyetimizde görmek ayrı bir zevktir.
Ben bunu büyük bir iftiharla söylüyorum. Yurt dışında kazanıp yurduna getiren adamın aldığı zevk diğer zevklere benzemez. İş adamının vatan sevdası budur.
Bu vesileyle diyorum ki; hayır ve hasenatınız dışında kazandıklarınız ve varlığınız bir bakıma yaşadığınız topraklara bir borcunuzdur. Bu toprak bize ucuza mal olmadı. Çanakkalelerde, Dumlupınarlarda savaşlar vererek kanlarıyla canlarıyla bu vatanı bize bırakan gelmiş geçmiş şehitlerimizin kanlarının suladığı bu topraklar ucuz değildir.
Onların o kanları üzerinde yaşıyoruz biz. Biz de bizden sonraki nesle yapacağımız hizmetin, aynı zamanda geçmişte bu topraklar için canını vermiş şehitlerimize de bir vefa olduğunu unutmamalıyız...
       M. Emin Ceylan-İstanbul
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
598190 http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/598190.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Reklamı Geç
KAPAT