BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Bu nasıl coşku böyle?

Ünal Bolat
Facebook
“Kadını, erkeği bütün köylüler okul inşaatında çalışmaktadır. Vali, her gittiği köyde coşku ile karşılanır...”
 
 
Vezirköprü’de 1983’te görev yapan örnek bir Kaymakamın hatırasına devam ediyoruz… Kaymakam bey köye okul yaptırmak için kendisi önayak olup da taş taşınacakken kendisi eğilip “Bismillah” diyerek yerden bir taş kaldırınca köylü bir hoş olur… Herkes “aman efendim biz ne güne duruyoruz” diyerek kısa sürede traktörler doldurulur… Ama bu konu köyde de herkesin gururlanarak dile getirdiği bir muhabbete dönüşür:
“Yahu arkadaş Kaymakam Bey, koskoca bir taşı alıp traktöre koymuş. Sonra da tek başına bir traktörün römorkunu taşla doldurmuş” diye dilden dile abartılarak âdeta destanlaştırılmış...
Ama gerçek olan o yıl, dönemin Samsun Valiliğinin verdiği “yılda 2 okul” parası ile tam 16 köyde okul ve lojman yapımına başlanır...
Köylünün traktörü ve iş gücünden başka ilçede kamyonu ve kepçesi olan iş sahipleri de Kaymakam Beyin bu gayreti sebebiyle bu imeceye katılırlar… Özellikle hayırsever iş adamı Zeki Beyin tüm imkânlarından fazlasıyla fayda sağlanır.
Yine ‘Orman Kanunu’nun ilgili maddeleri işleme konularak köyler adına çok ucuza kereste alınır. Bu konuda Orman İşletme Müdürü Mustafa Bey her türlü kolaylığı gösterir.
Demir, tuğla ve tüm gerekli malzeme, fabrikalarına gidilip aracı olmadan çok ucuza temin edilir.
Okul yapımı konusunda İlçe Millî Eğitim Müdürü ve Emniyet Amiriyle birlikte muhtarlar ve köyler de tatlı bir yarış içine sokulur.
Niye? Çünkü başta Kaymakam canla başla ve samimi bir gayret içindedir… Vatandaş bu gayreti görür de kendisi geri durur mu?
İnşaatlar hızla devam eder. Hatta köyler arasında okulunu daha çabuk ve daha güzel yapma konusunda güzel bir rekabet oluşur.
Bu sırada Vali Bedri Beyin tayini Kütahya’ya çıkar. Yerine dönemin Ankara Valisi Mustafa Bey gelir.
Yeni Vali, kısa bir süre sonra Vezirköprü’yü ziyaret eder. Kaymakam da kendisini okul yapımı devam eden köylere götürür.
Kadını, erkeği, yaşlısı, genci bütün köylülerin okul inşaatında çalıştıkları görülür. Vali, her gittiği köyde büyük bir coşku ile karşılanır. İlçeye dönülünce; “Bugün çok mutluyum Turan. İşte idare âmiri budur. İşte kalkınma budur. İşte devlet-vatandaş iş birliği ile iş yapmak budur. Gördüklerim çok sevindirdi beni. Kutluyorum seni” der.
İnşaatlar hızla devam eder. Hepsi bitmek üzereyken Kaymakam Bey bir sürpriz yapar… DEVAMI YARIN
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
599811 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/599811.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT