BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Sinekleri ürkütmeye değer mi?

Ünal Bolat
Facebook
“Olur mu beyim, yarım kilo üzüm için bu kadar sineği ürkütmeye değer mi hiç?”
 
Bir ülkenin çağdaşlık düzeyine, ulaşıp ulaşamadığına ilişkin yüzlerce kriterden bir tanesi de acaba sineklerle böceklerle mücadeledeki başarısı sayılabilir mi?..
Son yıllarda bu konuda hem şuurlu bir tüketici oluştuğu hem de kurum ve kuruluşların hijyene daha çok dikkat ettiği kuşkusuzdur. Özellikle kasaplarda filan sinek çarptığında yakan elektrikli sineksavar aparatları hayli enteresan bir buluştur.
Anlatacağım hatıra yıllar öncesine aittir. O yıllarda özellikle Anadolu’da herhangi bir gıda maddesinden almak istediğinizde bir kilogramdan az miktar satın alamazdınız.  Hem tartmaya hassas terazi pek bulunmazdı, hem sebze meyve o kadar boldu ve ucuzdu ki nice ailelerin bir alışta bir çuval kavun karpuz aldıkları olurdu… Şimdi özellikle de turfanda zamanlarında karpuz bırakın tane almayı dilimle satılıyor…
Her neyse… Yıllar önce, Side çarşısında dolaşırken, turistlerin ikişer tane şeftali seçip manava tarttırdıklarını, satıcının da itirazsız verdiğini görünce ben de şaşırmıştım.
Özellikle dijital teraziler kullanılmaya başladıktan sonra istediğiniz kadar miktar satın alma imkânınız daha da çoğaldı.
Minibüsle bir gün Şavşat’tan Artvin’e giderken, yol kenarında bekleyen bir adam uzaktan “dur!” işareti yapınca şoför de yolcuyu almak için yavaşlamıştı sonra birden gaza basmış ve yolcuyu arabaya almaktan vazgeçmişti.
Nedenine gelince üzerinde siyah elbise varmış gibi gözüken adama birkaç metre yaklaştığımızda üzerinden âdeta kara bir bulut gibi sineklerin havalanarak elbisenin renginin açıldığını görmüştük.
Tam da dut mevsimiydi. Ağaç dibinde mi yatmıştı, dut ağacına mı çıkmıştı kim bilir…
Yine Adalet Başmüfettişi Yılmaz Nizamoğlu anlatmıştı.
Mardin’de bir denetimde iken manavda üzüm görünce almak istemiş ama üzerinin karasinekle kaplı olduğunu görünce hayli şaşırmış. Üzümü o kadar canı çekmiş ki, sinek olsa da alır sabunlu su ile filan yıkarım diye düşünerek yine de adama sipariş vermiş:
-Şuradan yarım kilo kadar üzüm tartar mısın?
Manav bizimkinin yüzüne şaşkın şaşkın bakarak ne cevap vermiş dersiniz?
-Olur mu beyim, yarım kilo üzüm için bu kadar sineği ürkütmeye değer mi hiç?

             Ali Rıza Cemeroğlu-Em. Cumhuriyet Başsavcısı

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
600158 http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/600158.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT