BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

"Her rûh sahibi ölüm şerbetini içecektir"

YOLUMUZU AYDINLATANLAR
Vehbi Tülek
Facebook
Resûlullah (sallallahü aleyhi ve sellem) efendimiz “Lezzetleri yok eden ölümü çok hatırlayınız” buyurdu.
 
İbn-i Mende hazretleri meşhur hadîs âlimlerindendir. 310 (m. 922)’de İran’da İsfehan’da doğdu. 395 (m. 1005)’de aynı yerde vefât etti. Kitaplarında naklettiği hadis-i şeriflerden bazıları:
Bir zat, Resûlullah efendimizin (sallallahü aleyhi ve sellem) huzuruna gelerek “Esselâmü aleyküm ve rahmetullahi ve berekâtühû” dedi. Resûlullah efendimiz “Ve aleyküm selâm ve rahmetullahi ve berekâtühû” diye selâmını aldı. O kimse oturduktan sonra, “Elhamdülillahi hamden kesîran, tayyiben mübâreken fihi kemâ yuhıbbü Rabbünâ en yuhmede ve yenbegi leh” dedi. Resûlullah efendimiz “Nasıl dedin?” diye sordu. Adam söylediklerini aynen tekrar etti. Bunun üzerine Resûlullah efendimiz şöyle buyurdu: “Kudret ve irâdesi ile yaşadığım Allahü teâlâya yemîn ederim ki, bunlar; on tane meleğin yazmak için birbirleriyle yarışa girdiği, fakat nasıl yazacaklarını bilemeyip Allahü teâlâya ulaştırdıkları, Allahü teâlânın da, (Kulumun söylediği gibi yazın) buyurduğu kelimelerdir.”
Enes (radıyallahü anh) şöyle anlatıyor: Resûlullah efendimiz, Zeyd bin Sâmit ez-Zurakî’nin (radıyallahü anh) yanına gelmişti. O şöyle duâ ediyordu. “Allahım, sâdece sana hamd edildiği için senden istiyorum. Senden başka ilâh yoktur. Ey merhametli ve lütufkâr Rabbim. Ey gökleri ve yeri yoktan var eden Allahım. Ey yüceler yücesi ve kerem sahibi Allahım!” Bunun üzerine Resûlullah efendimiz ona “Duâ edildiği zaman kabul edeceği ve bir şey istendiği zaman vereceği İsm-i a’zamı ile Allahü teâtâya duâ ettin” buyurdu.
İbn-i Abbâs (radıyallahü anhüma) şöyle anlatıyor: Bir gün Hazreti Ömer (radıyallahü anh) Resûlullahın yanına girdi. Resûlullah efendimiz bir hasır üzerinde uzanmış, istirahat ediyorlardı. Hasır, Resûlullah efendimizin mübârek vücûdunda iz bırakmıştı. Hazreti Ömer bu hâli görünce çok üzülüp "Yâ Resûlallah! Sizin için daha yumuşak bir yatak tedârik etsek" diye arz edince, Resûlullah efendimiz buyurdu ki: "Dünyâdan bana ne. Ben bu dünyâda, bir yaz günü yola çıkıp da, bir ağaç gölgesinde bir müddet istirahat eden, sonra da çekip giden bir yolcu gibiyim."
Resûlullah efendimiz “Lezzetleri yok eden ölümü çok hatırlayınız” ve “Her rûh sahibi ölüm şerbetini içecek, ölümü tadacaktır” buyurdu. Yine buyurdu ki: “Sizden biriniz bir şey yediği zaman sağ eliyle yesin, sağ eliyle içsin. Muhakkak şeytan sol eliyle yer, sol eliyle içer.”
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
603897 http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/vehbi-tulek/603897.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT