BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

İki yüzden fazla üniversiteye çağrımdır

Yetenekli Kalemler
Facebook

 

Bazı işler çok zor gibi görünebilir. Ancak 80 milyonluk dev Türkiye’nin kendi yazılımlarını üretebilecek kadroları vardır. Hiç zaman kaybetmeden yerli programcıların önünü açmalıyız. Vergi kolaylığı sağlayarak, teşvik vererek iletişim, teknoloji, simülasyon, çizim, tasarım, eğitim vb. ile ilgili uygulamaları üretmeliyiz.

20 milyon kadar ailemiz var. İş yerlerindeki, okullardaki, evlerdeki 15 milyon kadar bilgisayarın yüzde 99’unda maalesef ABD, Almanya, Güney Kore, Çin gibi ülkelerin bilim insanları tarafından üretilmiş yazılımlar vardır. Özellikle Microsoft firması 25 yıldır bizi sonuna kadar sömürmektedir. Her yıl yeni (?) bir işletim sistemi ve uygulama paketi çıkaran bu firma ekonomimize yılda 1-2 milyar dolar, toplamda 50 milyar dolar kadar yük bindirmiştir.
2018 yılındayız. 2000’li yıllarda üretilmiş, eski sürüm yazılımlar hâlâ her işi görebilmektedir. Sürekli olarak yükseltme/güncelleme (upgrade) yapmaya gerek yoktur.
1992 yılından beri bilgisayar kullanıyorum. İşlerimi görmek için 20 kadar yazılım ile ilgiliyim. Bunların yüzde 100’ü ne yazık ki yabancı menşelidir. Çizim, tasarım, mizanpaj, kodlama, robotik, grafik ile ilgili maalesef işe yarar hiçbir yerli yazılımımız yoktur.
21. yüzyılda makine yapımından daha çok yazılımlardan para kazanılacaktır. Programlar üreten 20 kadar ülke geri kalan ülkeleri köle gibi sömürecektir. 
Endüstri 4.0 konusunda sadece konuşmaktan kurtulamadık. Birbiriyle haberleşen, karar veren, tasarım yapan bilgisayarların, aygıtların içindeki entegrelerde satır satır yazılmış programlar vardır. Bunları üretmediğimiz sürece zenginleşemeyiz.
İlkokuldan üniversiteye kadar 10 kadar dersin süresini kısaltarak kodlama, robotik, otomasyon ile ilgili dersler vermeliyiz.
Şu anda kullandığımız yazılımların çoğu internete bağlanarak verilerimizi, gizli kalması gereken bilgilerimizi kötü niyetli odaklara taşıyabilmektedir. Akıllı olarak tabir edilen cihazların tümünün içine ajanlık amaçlı yazılımlar konabilmektedir. 200’den fazla üniversitemiz var. Bu kitle güç birliği yaparak yazılımlar yapabilir, Pardus adlı projeyi geliştirebilir...
          Ali Özdemir-Bolu
 
 
 
ŞİİR
 
           Kılavuz lazım
 
Karanlık geceyi aydınlatan tan.
İnsanın kadrini yücelten irfan.
Kalplere nurları ederken ihsan,
Görmeye bizlere kılavuz lazım.
 
İlim ister isen Hadis, Kur’ân’dan.
Kurtulmak dilersen günah, haramdan
Ayırayım dersen hakkı yalandan,
Seçmeye bizlere kılavuz lazım.
 
Hayırlara yol aç gelsin arkandan.
Kalplere sevgi saç, çıksın buhrandan.
İhlasla ekilen amel tarlandan,
Biçmeye bizlere kılavuz lazım.
 
Beşerin aşkları düşsün yakandan.
Ehline teslim ol, korkma cihandan.
İmanı kurtarıp fani mekândan,
Göçmeye bizlere kılavuz lazım.
 
Rabbim diler ise gelir Fizan'dan.
Ayırmasın bizi akıl izandan.
Yarın kurulacak sırat, mizandan.
Geçmeye bizlere kılavuz lazım.
 
                         Zuhal Güzel
 
 
 
PRATİK BİLGİLER
 
* Kızartılmış tavuğun, tekrar ısıttığınızda lezzetini kaybetmesini istemiyorsanız tavuk parçalarını bir süzgece koyun. Tencerenin içerisinde su kaynatın ve süzgeci üzerine oturtun. Buharda ısıtılan tavuk lezzetinden hiçbir şey kaybetmeyecektir.
* Evde pasta yaparken kullandığınız meyve şekerlemelerinin dibe çökmesini istemiyorsanız hazırladığınız hamura bir miktar mısır unu ilave edin. Meyveler pişerken suları yoğunlaşır ve dibe çökmezler.
* Kek kalıbınızın içine hamurunuzu dökmeden önce ortasına bir şerit alüminyum folyo koyun. Böylece kekinizi pişirdikten sonra kolayca çıkartabilirsiniz.
* Soğan, sarımsak işinden önce parmaklarınıza limon suyu sürerseniz, istemediğiniz kokulardan kurtulmuş olursunuz.
 
GÜZEL SÖZ
 
İnsanın şerefi, ilim ve edep sahibi olmasıyladır.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
603151 http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/yetenekli-kalemler/603151.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT