BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Anne baba sevgisi görmeyen çocuklar -1-

Yetenekli Kalemler
Facebook
Çocuğa, aşırı sevgi kadar, sevgi yetersizliği de zararlıdır. Bazı ana-babalar çocukların ihtiyacı olduğu sevgiyi onlardan esirgerler. Çocuklarına karşı ilgileri zoraki ve soğuktur. Çoğunlukla dayak ve şiddet uygularlar.
Hayat karmaşası içinde, bu güzel sözcükleri unuturlar. Bazen “çocukların şımaracağı” duygusuna kapılırlar.
Sevginin esirgenmesi durumunda, çocukta öz güven ve kendisini değerli hissetme duygusu gelişmez. Anne sevgisinden yoksun kalan çocuk, diğer ihtiyaçları giderilse bile, sevme ihtiyacı doyurulamadığı için, psikolojik açıdan tutarsız davranışlar gösterirler. Yetiştirme yurtlarında yapılan araştırmalar bunu göstermektedir.
Sevilmediğini hisseden çocuklar:
-Buruk ve eziktir.
-Kendilerini devamlı desteksiz ve itilmiş görürler.
-Hayata küserler.
-Okullarında başarısız olurlar.
-Aile baskısı yüzünden, pısırıktırlar.
-Büyüdüklerinde bir işe teşebbüs cesareti bulamazlar.
Sevgisiz ve şiddetle yetişen çocukların yetenek ve becerileri körelir. Kavgalı, huzursuz, bölünmüş veya ikinci evlilik yapmış ailelerin çocuklarında bu durum daha fazladır.
Soğuk ana-babalar, çocuklarının hiçbir davranışını hoş görmezler. En ufak bir yanlışlıklarında aşağılarlar veya cezalandırırlar. Başarılarını görmezlikten gelerek ödüllendirmezler. Sanki çocuk doğuştan kötüymüş gibi bir duygu aşılamak isterler.
Ailede yeterli sevgiyi bulamayan bu çocuklar, evden kaçarak, bu sevgiyi başka yerlerde ararlar. Dışarıda suç işlemişlerse, en büyük cezayı alacaklarını bildiklerinden eve dönmek istemezler.
Artık onlar sokak çocuklarıdır. Boynu bükük, ezik ve yıkık, içi buruk, ailelerine ve içinde yaşadıkları topluma küskündürler. İhtiyaçlarını karşılamak için bazen suç işlerler. Aile ve toplumdan dışlandıklarından, hayatta başarısız olurlar.
Çocuk bakımı, bazı annelere ağır yük gibi gelir. Kendilerini eve bağladığından, gezmesine, çalışmasına engel olduğundan yakınır, yanına sokulmalarını istemezler. Kimi anne bunu bilinçli olarak açığa vurur, içinden sevmek gelmediğini, içinin kaynamadığını belirtir. Çocuğu, ya anneanneye ya da çocuksuz bir teyzeye baktırma yolunu seçer. Bu anneler de genelde yeterli sevgi görmemiş ya da annesiz büyümüştür. Çocuk, annesinin ilgisini çekmek için, daha çok gözüne batacak davranışlara girişir, ayağına dolaşır. Bu da annenin daha bunalmasına yol açar...
              Seyfettin Karamızrak
 
 
ŞİİR
 
                   Ağaç
 
Kâğıt oldun, kalem oldun ellere.
Meyve verdin gölge saldın yollara,
"Son seferde” yoldaş oldun kullara,
Götürdü mezara çürüttü seni.
 
Engel oldun fırtınaya, seline.
Şiir oldun şairlerin diline.
Telli duvak oldun nazlı geline.
Koydu, bir sandıkta küfletti seni
 
Yuvasız kuşların, yuvası sensin.
Garip gönüllerin, devası sensin.
Artık bu milletin davası sensin,
Türkiye’m kalbine, nakşetti seni.
 
Yine sensiz kaldım, boyun bükerim.
Dertlerimi yalnız, sana dökerim.
Kıyamet kopsa da, seni dikerim.
Çünkü peygamberim methetti seni
                              Bayram Albaş
 
 
 
 
 
ENTERESAN BİLGİLER
 
Nasıl duyarız?
Havada dalgalar hâlinde yayılan ses titreşimleri kulağımıza gelir. Dış kulak yolundan kulak zarına ulaşan bu titreşimler orta kulakta bulunan, çekiç, örs ve üzengi kemiklerinden geçerek oval pencere denilen kısımdan iç kışıma geçerler. Burada işitmede görevli özel hücre ve cisimciklerin aracılığıyla işitme sinirine oradan da beyindeki işitme merkezine varırlar. Sesin hangi taraftan geldiğini ne mesafede olduğunu anlamamıza ise dış kulaktaki girintiler ve çıkıntılar yardımcı olur.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
610080 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/yetenekli-kalemler/610080.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT