Sınava giremeyen kişilerin İçişleri Bakanlığı'na şikayeti üzerine bakanlık şikayetleri değerlendirdi. Aradan geçen sürede İçişleri Bakanlığı kararını verdi. Gazipaşa Kaymakamlığı vasıtasıyla kararı tebliğ eden Bakanlık, Gazipaşa Belediye Başkanı Özgenç ve Yardımcısı Taşlı için soruşturma izni verdi. Özgenç ve Taşlı'nın soruşturma iznine itiraz etme hakkı bulunuyor. Danıştay'a yapılacak olan itiraz kabul edilirse soruşturma izni ortadan kalkacak. İtiraz reddolursa Gazipaşa Cumhuriyet Savcılığı iddiaları araştırarak İçişleri Bakanlığı'na elde ettiği bilgileri sunacak.  

  PERSONEL ALIMI GÜNDEME OTURMUŞTU  
  Geçen yıl haziran ayında yapılan itfaiye eri alımı, sınavın yapılış şekli ve işe alınan kişilerin kimlikleri nedeniyle uzunca bir süre gündemde kalmıştı. Gazipaşa Belediyesi'nin resmi internet sitesinde personel alımının duyurulmasının ardından farklı il ve ilçelerden çok sayıda kişi iş başvurusu yapmak için ilçeye gelmişti. Sınava girmek için başvuru yapan çok sayıda kişi, Belediye Başkan Yardımcısı Fazıl Taşlı'nın kendilerine "İşe alınacak kişiler belli. Boşuna sınava girip zamanınızı harcamayın" dediğini ileri sürerek duruma tepki göstermişti. Sınav sonunda ise dönemin CHP İlçe Başkanı Eşref U'nun oğlu ve CHP Kadın Kolları Başkanı Mürüvvet Ü'nün yeğeninin işe alınması ilçede  yankı uyandırmıştı.  

  ÖZGENÇ NE DEMİŞTİ?  
  Konu hakkında o günlerde açıklama yapan Gazipaşa Belediye Başkanı Cemburak Özgenç, şu açıklamada bulunmuştu: "Gazipaşa merkezi 20 bin nüfusa sahip. Herkesin birbirleriyle akraba olması gayet doğal. Sınava alınmadığını söyleyen kişilerden gelen telefonların ardından  hemen ilgili arkadaşları arayarak başvuruları almalarını söyledim. Sınava dışarıdan kimse katılamaz veya şunların akrabası olanlar katılamaz gibi bir şey söyleyemeyiz. Biz elimizden geldiğince hakkaniyetle hareket etmeye çalıştık. Ben işim olduğu için Ankara'ya gitmek zorundaydım. Sınav komisyonunda da değilim. Konunun detaylarını gelince araştıracağım."