Adana'da maddi durumu iyi olmayan kişileri böbreklerini para karşılığı hasta kişilere naklettirmeye ikna ederek, sahte belge düzenleyip, haksız kazanç elde ettikleri ileri sürülen 17 sanıktan iki kişiye ''Örgüt Kurma üye olma ve Organ Ticareti Yapmak ve Aracılık Etmek'' suçundan 4 yıl 2'şer yıl hapis cezası verildi.

  Yüreğir Jandarma Komutanlığı 2010 yılında Adana ve çevre illerde organ ticaretiyle ilgili operasyon yaptı. Suç örgütünün liderliğini Abdulkerim Örnek ile Sami Ersöz'ün yaptığı ileri sürülen 17 kişi hakkında dava açıldı. İddianamede maddi durumu iyi olmayan kişilerden para karşılığı alınan böbreklerin özel hastanelerde zengin kişilere naklettirildiği belirtildi. Örgüttekilerin 18 böbrek nakline aracılık ettikleri, böbreğin fiyatının da 18 ile 27 bin TL arasında olduğu öne sürüldü.
Sanıklar daha sonra adliyeye sevk edilerek tutuklandıktan sonra Adana 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde davası başladı. Görülen davanın son duruşmada suç örgütü liderliği ile suçlanan Abdülkadir Örnek, ''Kimseye böbrek alım satımında aracılık etmedim'' dedi. Aynı şekilde suçlanan Sami Ersöz'de kendi böbreğini satmak için Diyarbakır'da yaşayan bir kadın ile internet üzerinden anlaştıklarını, bir miktar da para aldığını ancak dokular uymayınca naklin gerçekleşmediğini söyleyerek ''Suçsuzum'' dedi.

  Çetenin Antalya Grubunu yönettiği iddia edilen ve duruşmaya katılmayan Muhammet Pomak, böbreğini aile dostu Mehmet Köse'ye verdiğini, karşılığında para almadığını söylemişti. Murat Aydın, 3 yıl önce böbreğini borcundan dolayı 15 yıllık aile dostları Neşe Duman'a 20 bin lira karşılığında verdiğini öne sürmüştü. Böbreğini 20 bin liraya sattığı öne sürülen Şenol Kayra'da ''Eşimden boşanmıştım. Maddi imkansızlıklardan dolayı bunalımdaydım.10 yaşındaki kızımın okul masraflarını karşılamak için böbreğimi 20 bin liraya verdim'' demişti.
Diğer sanıklar da, maddi durumlarının kötü olması nedeniyle böbreklerini sattıklarını itiraf etmişti.
maddi durumu iyi olmayan kişileri böbreklerini para karşılığı hasta kişilere naklettirmeye ikna ederek, sahte belge düzenleyip, haksız kazanç elde ettikleri ileri sürülen

  17 sanıktan Abdulkerim Örnek ile Sami Ersöz'e ''Örgüt Kurma, Üye Olma ve Organ Ticareti Yapmak ve Aracılık Etmek'' suçundan 4 yıl 2'şer yıl hapis cezası verildi. Diğer sanıklar beraat etti.