Dünya Sağlık Örgütü'nün yayınladığı son verilere göre, Türkiye trafik kazalarında "sabıkalı" ülkeler arasında yer aldı. Rapora göre, trafik kazalarında yaşanan ölümlerin yarısı Türkiye'nin de arasında bulunduğu toplam 10 ülkede gerçekleşiyor. Kara listede yer alan diğer ülkeler ise Brezilya, Kamboçya, Çin, Mısır, Hindistan, Kenya, Meksika, Rusya ve Vietnam.
Türk halkının yol güvenliği kültürünün eksik olduğu belirtilen raporda, trafik kurallarına uymamanın maliyeti nin de 16.5 milyar dolar olarak tespit edildi. Avrupa ülkelerinde trafik kurallarına daha çok riayet edildiği belirtilen açıklamada, halkın yüzde 90'ının emniyet kemeri taktığı belirtildi. İsviçre'nin Cenevre şehrinde bu oranın yüzde 95'e çıktığı tesbit edilirken, Türkiye'de ise yüzde 22 seviyesinde kalıyor.
Raporda emniyet kemerinin hayat kurtardığı, kullanılmaması hâlinde ise kazalarda ölüm riskini yüzde 60 oranında artırdığı belirtildi. Avrupa'da yaşayan Türklerin, trafik kurallarına daha çok uydukları için Türkiye'de yaşayanlara oranla ölüm oranları çok daha düşük seviyede kalıyor. 
Trafik kültürü ve kayıpların azaltılması yönünde son yıllarda büyük ilerlemelerin sağlandığı belirtilen raporda, kazaların fazlalığının ise Türkiye'de güvenli sürüşün ve yol kültürünün kökleşmediği, yüksek hız, sürüş esnasında cep telefonu kullanımsa,ı emniyet kemeri takılmaması ve alkol gibi faktörlerin etkili olduğuna dikkat çekildi.