Afganistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Zahir Azimi yaptığı yazılı açıklamada, bu sabah erken saatlerde NATO güçleri tarafından, başkent Kabil'in yakın mesafesinde bulunan Logar kentinde geçekleşen hava saldırısında 5 Afgan askerin öldürdüğünü söyledi. Saldırıda 8 askerin de yaralandığını aktaran sözcü, olayla ilgili araştırmaların başlatıldığını ifade etti.

Sözcü, "Savunma Bakanı Bismillah Muhammed'i bu olaydan dolayı çok üzgün, şehit olanların ailelerine sabır diliyor ve olayı yakından araştırıyor" dedi.

Afganistan'da bulunan NATO güçleri henüz bu olayla ilgili bir açıklama yapmadı.

ISAF olayı teyit etti

Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF), Afganistan'da bir askeri karargaha düzenlenen hava saldırısında beş Afgan askerinin kaza ile öldürüldüğünü açıkladı.

ISAF'tan yapılan yazılı açıklamada, "Afganistan'ın doğu bölgesinde bu sabah düzenlenen bir operasyonda kaza ile beş Afgan askerin öldüğünü teyit ediyoruz. Olayın nedenini bulmak için saldırı ile ilgili araştırma başlatıldı. Olayda ölenlerin ailelerine ve yaralananlara başsağlığı diliyoruz" denildi.

Afganistan Savunma Bakanlığı, Logar kentinde düzenlenen hava saldırısında beş Afgan askerin öldüğünü, sekiz askerin yaralandığını duyurmuştu.

İsmini vermeyen bir Afgan askeri yetkilisi ise saldırının daha önce yabancı güçler tarafından kullanılan ve Afgan askerine devredilen bir üsse düzenlendiğini bildirdi.