NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Ukrayna krizine cevap amaçlı yeni askeri önlemler üzerinde anlaştıklarını belirterek, "Havada daha fazla uçağımız, denizde daha fazla gemimiz, karada da daha fazla hazırlığımız olacak" dedi.

NATO dışişleri bakanlarının talebi üzerine askeri kanat tarafından hazırlanan önlemler içeren paketin, "ortak savunmayı artırma ve müttefik dayanışmasını gösterme amaçlı" olduğunu belirten Rasmussen, "Baltık ülkelerinde hava sahası denetimi yapan uçaklar daha faza sorti yapacak, müttefik gemileri Baltık Denizi'ne, Doğu Akdeniz'e ve gerekli görülen yerlere kaydırılacak" diye konuştu.

Askeri yetkililerin de hazırlığı artırma, eğitim ve tatbikat amaçlı kaydırılacağını, savunma planlarının gözden geçirilip güçlendirileceğini söyleyen Rasmussen, "Üzerinde anlaşılan önlemler derhal uygulamaya geçirilecek" açıklamasını yaptı.

Gerekmesi halinde önümüzdeki hafta ve aylarda bugün üzerinde anlaşılan önlemleri daha fazlasının izleyeceğini kaydeden Rasmussen, "Bugünkü kararlarımız savunma, caydırıcılık ve gerginliği düşürme amaçlı ve uluslararası taahhütlerimizle tamamen uyumlu" ifadelerini kullandı.

Bu önlemlerle gönderilen mesajın açık olduğunu belirten Rasmussen, "NATO her müttefikini koruyacak ve temel güvenliğimize karşı her tehdide karşı savunacak" mesajını verdi.

Bazı NATO üyesi ülkeler, doğu kanadında kalıcı üsler oluşturulmasını talep etmişti. Rasmussen, bugün yapılan Kuzey Atlantik Konseyi toplantısında bu konuda herhangi bir karar alınmadığını ancak orta ve uzun vadeli önlemler konusunda çalışmaların süreceğini kaydetti.

Askeri yetkililer tarafından önerilen önlemleri uygulamak için yeterli kapasiteye sahip olduklarını belirten Rasmussen, bazı üye ülkelerin somut katkılar sunduğunu, bunu diğerlerinin izleyeceğinden emin olduğunu söyledi.

- "Ukrayna'da siyasi çözüm tek yol"

Ukrayna'daki krizin aşılmasında siyasi çözümün tek yol olduğunu vurgulayan Rasmussen, yarın Cenevre'de yapılması öngörülen dörtlü görüşmeye ve uluslararası toplumun, Ukrayna halkının tamamının arzularını karşılayan ve Ukrayna'nın egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı gösteren siyasi çözüm bulma amaçlı tüm çabalarına tam destek verdiğini ifade etti.

Alınan askeri önlemlerin etkili ortak savunma ve caydırıcılık açısından gerekli olduğunu düşündüklerini belirten Rasmussen, Cenevre görüşmelerinin barışçıl ve siyasi çözümün yolunu açmasını umduğunu söyledi.

Rasmussen, Rusya'ya çözümün parçası olma, Ukrayna'yı istikrarsızlaştırmaya son verme, birliklerini sınırdan çekme ve iyi silahlanmış Rusya yanlısı ayrılıkçı milislerin şiddet eylemlerini desteklemediğini gösterme çağrısı yaptı.