Kanada Devleti, kuruluşunun 145'nci yılını kutladı. 1867'de kabul edilen anayasası ile bugünkü federasyon halini alan Kanada, 10 ayrı eyalet ve 3 bölgeden oluşuyor. Kanada, toprak büyüklüğü bakımından dünyanın ikinci büyük ülkesi olmasına rağmen, 33.5 milyon nüfusa sahip. 
  Kanada Başbakanı Stephen Harper, yayınladığı kutlama mesajında, Kanada'nın güçlü ve büyüyen ekonomisi, şefkatli ve sevecen toplumu ile 145'nci yılını kutladığını belirtti. Londra Olimpiyatları'na katılan Kanada ekibine başarılar dileyen Harper, Londra'daki Trafalgar Meydanı'nda ulusal günü kutlayan olimpiyat ekibi ve müzisyenlere de teşekkür etti. 
  Kanada Genel Valisi David Johnston da yayınladığı mesajda, ülkeleri için zorlu çalışmalar sergileyen tüm Kanada halkına teşekkür etti. Kanada Günü sebebiyle ülke genelinde resmi tatil yapılırken, başkent Ottawa'da gün boyu etkinlikler sergilendi. Snowbirds Hava Gösteri ekibi akrobasi uçuşuyla izleyenleri büyülerken, parlamento binası önünde konser eşliğinde danslar sergilendi. Kuruluş yılı, ülke genelinde gece de havai fişek gösterileri ve eğlencelerle kutlandı. 
  
  -Afganistan'da da kutlandı- 
  
  Öte yandan NATO Eğitim Misyonu kapsamında Afgan ordusunun eğitimi için bu ülkede bulunan Kanada Ordusu, ulusal günü iki bakanla kutladı. Kanada Savunma Bakanı Peter MacKay ve Julian Fantino, Kanada Günü nedeniyle Afganistan'ın başkenti Kabil'deki NATO askeri merkezinde Kanadalı askerlerle birlikte kutlama yaptılar.