Paris'in merkezinde 1 yıla yakın süredir sokakta yaşayan ve sayıları son iki ay içinde 4 kat artan Sudan, Çad, Eritre, Etiyopya ve Suriye gibi ülkelerden gelen mülteciler AA muhabirine konuştu. Ülkelerindeki iç savaştan kaçan göçmenlerin bir kısmı İngiltere'ye gitmeyi hedeflerken bir kısmı ise Fransa'da kalıp göçmen kartı almak istiyor. Yaşam şartlarından şikayet eden göçmenler, birçok devlet görevlisi ve basın mensubunun kampa geldiğini ancak kendilerine çadırlardan başka bir yardım ulaşmadığını belirtti. Kampın bulunduğu bölgede yaşayan 35 yaşındaki Philippe, göçmenlere gönüllü yardım ediyor. Göçmenlerin uzun süredir sokakta yaşamak zorunda kaldığını söyleyen Philippe, "İnsanlar Fransa'ya büyük umutlarla geliyorlar ama büyük hayal kırıklığına uğruyorlar. Kendilerine yardım geleceğini zannediyorlar ancak durum hiç de bekledikleri gibi değil" dedi.
Philippe, göçmen kampının durumunun belirsizliğini koruduğunu belirterek, "Gelecek aylarda burada ne olacağına dair kesin bir şey söyleyemeyiz. Her an güvenlik güçleri kamyonlarla gelip burayı boşaltabilir" diye konuştu.
- "Burada yaşadığımız hayat değil"
Fransa'ya Çad'dan gelen 20 yaşındaki İmran ise zor koşullarda yaşadıklarını, herhangi bir yardım alamadıklarını söyledi. İmran, "Birkaç haftadır buradayım. Kimse gıda yardımı getirmiyor. İngiltere'ye geçmek için Calais'ye gidenler oluyor ama durumları çok zor. Bizim gıda ve giyim yardımına ihtiyacımız var. Burada yaşadığımız hayat değil" ifadelerini kullandı.
Sudan'dan gelen 19 yaşındaki Halit ise ülkesindeki siyasi durum nedeniyle Fransa'ya göç etmek zorunda kaldığını aktardı. Halit, "Gazeteciler buraya çok gelip gitti. Ancak bize sonradan gelip yardım eden hiç olmadı. Afrika'da bizim evimiz vardı. Ancak iç savaştan dolayı ülkemizde geleceğimiz yoktu" diye konuştu.
Etiyopya'den gelen 21 yaşındaki Sami ise kamptaki hijyen eksikliğinin insan sağlığını tehdit edecek sevide olduğunu belirtti. Sami, "Haftalardır yıkanamıyoruz. Burada, hiç temiz olmayan bir yerde yaşamaya çalışıyoruz. Ne kadar sağlıklı kalabiliriz bilemiyorum" dedi.
Metro köprüsünün altında kurulan çadırlarda yaşayan mülteciler, ibadetlerini mahallede bulunan bir mescide giderek ya da kartonların üzerinde namaz kılarak yerine getirmeye çalışıyor.
- AB'nin göçmen politikası
Yasa dışı yollarla Avrupa'ya ulaşan göçmenler, mülteci statüsü verme ihtimali yüksek ve barınma koşulları en iyi ülkelere yöneliyor. Yoğun sığınmacı alan Almanya, İsveç ve Avusturya'nın yanı sıra, düzensiz göçmenlerin en çok ayak bastığı İtalya ve Malta gibi ülkeler AB içinde daha adil bir dağılım istiyor.
AB Komisyonu, geçen hafta çarşamba günü sunduğu planda üye ülkelerin kota ile sığınmacı almasını önermişti. Plan, ülkelerin nüfusları, işsizlik durumları ve gayri safi milli hasılalarına göre kabul edilecek sığınmacı sayısına kota uygulanmasını öngörüyor.
İngiltere, AB Komisyonu önerisine "sığınmacıların tehlikeli yolları deneyerek üye ülkelere gelmelerini teşvik edeceği" gerekçesiyle karşı çıkmıştı. Fransa Başbakanı Manuel Valls de kota sistemine karşı olduklarını açıklamıştı.