Brüksel'de yapılacak Avrupa Birliği zirvesi öncesi Federal Meclis'te (Bundestag) bir konuşma yapan Merkel, Minsk anlaşmasına rağmen Ukrayna'nın doğusunda ateşkes kararına uyulmadığı için Rusya'yı eleştirdi.

Merkel, "Ben ve Dışişleri Bakanım hem Minsk anlaşmasını hem de Rusya'ya uygulanan AB yaptırımlarının uzatılmasını destekleyeceğiz" dedi.
Angela Merkel, Rusya'ya uygulanan yaptırımların, Kırım'ı uluslararası hukuka aykırı olarak ilhak etmesi nedeniyle zaten kaldırılmasının söz konusu olmadığını dile getirdi.

"ESAD ÇÖZÜMÜN  PARÇASI OLAMAZ'
Almanya Başbakanı, Suriye krizine ilişkin olarak da ''Esad uzun dönemde bir çözümün parçası olamaz'' dedi.
Merkel, Viyana'daki Suriye görüşmelerinin amacının, Suriye'deki krize siyasi bir çözüm bulmak olduğuna işaret ederek, "Suriye'de önemli olan savaşın bitmesidir hem de Esad'sız. Suriye'de çoğu insan Esad ve bombalarından kaçıyor. Esad uzun dönemde çözümün bir parçası olamaz'' diye konuştu.

'TÜRKİYE AVRUPA İÇİN KİLİT PARTNERDİR'
Konuşmasında, Türkiye'nin sığınmacılar için yaptığı fedakarlığa da değinen Merkel, Türkiye'nin AB için kilit partner ülke konumunu sürdürdüğünü söyledi.
Angela Merkel, Türkiye'ye yapılacak 3 milyar avroluk mali yardımın Suriyeli sığınmacıların hayat şartlarının iyileştirilmesi için kullanılacağına işaret ederek, ''Türkiye AB için kilit partnerdir ve öyle kalacaktır' dedi.

Alman Başbakan, tüm ülkelerin, Avrupa'ya kaçarak sığınan insan sayısının düşürülmesinden yana olduğunu vurguladı.
Merkel ayrıca Almanya olarak, İngiltere'nin AB üyesi olarak kalmasından yana olduklarını sözlerine ekledi.