KDP'nin resmi internet sitesinde  yayınlanan yazılı açıklamada, "PKK tarafından köylerine el konulan vatandaşlar başka bölgelere göç etmek zorunda kaldı. Kürdistan hükümetinin gerekli hizmetleri götürmesine de izin verilmedi. Bu bölgede yaşamın kalmamasından dolayı köyler virane hale geldi" ifadelerine yer verildi.

Detaylı bir şekilde tüm köylerin isimlerinin yayınlandığı açıklamada, "Duhok vilayetinde 304, Erbil'de 177 ve Süleymaniye'de ise 34 köy PKK'nın işgalindedir" bilgisi paylaşıldı. 

Söz konu köylerin çoğu, PKK tarafından 1990'lı yıllarda KDP ve Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) arasındaki çatışmanın sonucu işgal edilerek, karargahlar kuruldu.  Bu süreçten sonra PKK militanları, su ve ağacı bol, dağlarla çevrili olan bu köylere bölge halkının geçişine de izin vermedi. 

Türkiye sınırına yakın Duhok vilayetinin Zaho ilçesi Turizm Müdürü Çiya Emin, bu bölgede bir çok turistik ve verimli köylerin PKK tarafından uzun yıllardır kullanıldığını ifade ederek, "Bir kaç defa köylüler bize resmi müracaatta bulunarak, militanların köylerden çıkarılmasını istedi. Vatandaşlar istedikleri gibi güvenli bir şekilde köylerini ziyaret edemiyor, orada bir yaşam kuramıyor" dedi.