Pakistan'da Ordu Komutanı General Eşvak Kayhani, Savunma Bakanı Sekreteri Naim Halid Lodhi'nin, Başbakan Yusuf Rıza Gilani tarafından görevden alınmasını ve gelişen olayları değerlendirmek için üst düzey komutanları yarın toplantıya çağırdı. 
  Ordu Basın Bilgilendirme Merkezi'nden (ISPR) yapılan açıklamada, Ordu Komutanı General Kayhani'nin aralarında kuvvet komutanlarının da bulunduğu beş generalden oluşan genelkurmay karargahını son gelişmeleri değerlendirmek için ordunun Ravalpindi kentindeki karargahında yarın toplantıya davet ettiği duyuruldu. 
  ISPR daha önce yaptığı açıklamada, Savunma Bakanlığı Sekreteri Lodhi'nin görevden alınmasına sert tepki göstermiş ve Başbakan Gilani'nin kararını "ciddi sonuçlar doğurabilir" diye değerlendirmişti. 
  Son günlerde gündemi işgal eden, hükümetin ordu ve yüksek yargıyla arsındaki gerilimin gölgesinde yapılacak komutanlar toplantısında çıkacak sonuçlar merakla beklenirken, Başbakan Yusuf Rıza Gilan'nin bu akşam televizyondan halka seslenmesi bekleniyor. 
  Pakistan medyasına göre, Başbakan Gilani'nin halka yapacağı konuşmada, ülkede "momogate" olarak adlandırılan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari'nin dönemin ABD Genelkurmay Başkanı Micheal Mullen'e yazdığı kendi askerlerini şikayet eden mektup, Lodhi'nin görevden alınmasının gerekçeleri, yüksek yargı ve ordunun hükümete karşı tutumunu değerlendirecek ve son zamanlarda ordu ile yargının kıskacında kalan "hükümeti" için kamuoyundan destek isteyecek. 
  
  -Hükümet ile ordu arasında kriz yeni değil- 
  
  Hükümeti 1999'da devirerek yönetime geçen Ordu Komutanı General Pervez Müşşerref'in 2008 yılında görevinden ayrılmadan önce kendisine yakın isimlerden atadığı ve halen görevlerine devam eden genelkurmay karargahıyla Başbakan Gilani hükümeti arasında bugüne kadar birçok kriz yaşandı. 
  Görev süreleri mevcut hükümet tarafından üç yıl daha uzatılmasına rağmen Başbakan Gilani hükümetiyle yıldızları bir türlü barışmayan generaller, hükümetin başta ABD ile ilişkileri ve icraatlarını her fırsatta eleştirmekten geri durmadı. 
  Amerikan yardımlarının ülke bağımsızlığını tehlikeye düşürdüğü gerekçesiyle 2009 yılının Ekim ayında hükümete ilk muhtırasını veren ordu, daha sonra Amerikan insansız uçaklarınca yapılan saldırıları, bir CIA ajanının Lahor'da iki Pakistanlıyı öldürmesinden sonra serbest bırakılmasını ve en son Usame Bin Ladin'in hükümetten habersiz Amerikan operasyonuyla öldürülmesi olaylarında Gilani yönetimini sert dille eleştirmişti.