Belçika'da Anvers Ceza Mahkemesi, gerekli izinleri almadan Suriye'ye kimyasal silah yapımında kullanılabilecek yasaklı kimyasal madde ihracatı yapan 3 Flaman şirkete ve iki yöneticisine para ve hapis cezası verdi. 
Belçika gümrük yetkililerinin suç duyurusunda bulunmasının ardından üç şirket hakkında Suriye'ye 2014-2016 yılları arasında sarin gazı üretiminde kullanılabilecek yasaklı kimyasal madde ihraç ettiği iddiasıyla açılan davanın son duruşması iki ay önce yapıldı. Davanın ardından üç Flaman şirketi ve iki yönetici hakkında karar açıklandı. Gümrük ve ÖTV İdaresi, Suriye'ye kimyasal ihraç eden AAE Chemie Trading, Anex Customs ve Danmar Logistics tarafından ihracatın gerekli izinler olmadan yapıldığını ve gümrük memurlarını yanlış bir kodla kasten yanlış yönlendirdiklerini belirtti. 

"GEREKLİ İZİNLER MEVCUT DEĞİLDİ"
Belçika'dan Suriye'ye kimyasal madde ihracatı yapmak için 2013'den bu yana ihracat izni alınması gerekiyor. 2014-2016 yıllarında üç Flaman şirketin izin almadan Suriye'ye 24 kez kimyasal madde sevkiyatı yaptığı ileri sürüldü. Bu sevkiyatlarda sarin gazı yapımında kullanılabilen izopropanolın da bulunduğu savunulan davada, Belçika'dan Suriye'ye toplam 168 ton izopropanol, 219 ton aseton, 77 ton metanol ve 21 ton diklorometanın ihraç edildiği kaydedildi. Avrupa'da bir yönetmeliğe göre bu ürün için 2012'den itibaren ihracat lisansı alınması gerekiyor. Şirketlerin bu lisansa sahip olmadığı kaydedildi. 

"PARA VE HAPİS CEZASINA MAHKUM OLDULAR"
AAE Chemie Trading'in yöneticisi Rudolf R. ve Anex Customs ile Danmar Logistics yöneticisi Herman VL, sırasıyla 363 bin 433 euro ve 500 bin euro, 12 ve 4 ay hapis cezasına mahkum oldu. Ancak bu hapis cezaları ertelendi. 

"GEREKLİ İHRACAT LİSANSINI BİLMEK ZORUNDALAR"
Gümrük danışmanına göre, şirketler gerekli ihracat lisansını bilmek zorunda. 2013 yılında Kimyasal Silahlar Konvansiyonu'na taraf olan Suriye'nin tüm izopropanol deposunu yok etmesi talep edilmişti. Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü ise Suriye'nin 133 ton izopropanolü imha ettiğini bildirmişti.