Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'nin, Suriye konulu Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi öncesi bir araya geldi.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, "Suriye'de güvenli bölge fikrini milli güvenlik kaygılarımızı gidermeye hizmet ettiği ölçüde biz de destekliyoruz. Bu fikre Rusya'nın da olumlu yaklaşmasından memnuniyet duyuyoruz." dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti:

"PYD ve YPG Münbiç'ten ve Fırat'ın doğusundan temizlenmeden Suriye'nin toprak bütünlüğü sağlanamaz. İdlib'de hava sahasının kullanımı bağlamında sergilenen iş birliğinin Afrin ve Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde de sergilenmesi çok önemli. Erdoğan: "Anayasa Komitesi tıkanıklığının aşılması gerekiyor. BM'nin çekincelerini dikkate alarak komitenin ilanını kısa sürede sonuçlandırabiliriz."

PUTİN: YENİ BİR İVME KAZANDIRACAĞIMIZA EMİNİM

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye ile yürütülen  çalışmalar sayesinde Suriye'de önemli mesafe katedildiğini belirterek, "Türkiye  ile birlikte Suriye'de taraflar arasındaki diyaloga yeni bir ivme  kazandıracağımıza eminim." dedi. 

Putin, bugün Soçi'de düzenlecek Dördüncü Üçlü Zirve Toplantısı  öncesinde Türkiye ile yapılan heyetlerarası görüşmede konuştu.

Suriye krizinin çözümü için çalışmaların devam ettiğini kaydeden  Putin, "Türkiye ile yürütülen çalışmalar sayesinde Suriye'de önemli mesafe  katettik. Suriye'deki hedeflere aktif, kapsamlı çalışmalarla ve uzlaşıyla  ulaşabiliriz. Türkiye ile birlikte ve bugün yapacağımız üçlü zirvede, Suriye'de  taraflar arasındaki diyaloğa yeni bir ivme kazandıracağımıza eminim." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan  Ruhani'nin de katılacağı Dördüncü Üçlü Zirve Toplantısı için bugün Soçi'yi  ziyaret ediyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE RUHANİ BİR ARAYA GELDİ

Erdoğan, Putin ile görüşmesi öncesinde İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya geldi.