Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'ye barış gücü askeri gönderebilmeleri için öncelikle hem Şam yönetiminin hem de muhalefetin şiddeti durdurma konusunda anlaşması gerektiğini söyledi. 
  Lavrov, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Zayed el Nahyan ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında bir gazetecinin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, "Bir ülkeye barış gücü göndermek için öncelikle söz konusu ülkenin bunu kabul etmesi gerekiyor. Barışı koruma misyonu ve BM'nin diliyle barış gücü askerlerinin görevlendirilmesi için öncelikle sürdürülebilir bir barışın olması gerekiyor. Başka bir deyişle ateşkes gibi bir şey üzerinde anlaşmamız gerekiyor" dedi. 
  Suriye sorununa çözümün herhangi bir dış müdahale olmadan bulunması gerektiğini ifade eden Lavrov, "Sayın Nahyan ile Arap Birliği ülkelerinin aldığı karar ışığında Suriye sorununu ele aldık" diye konuştu. 
  Lavrov, Suriye halkının daha iyi bir hayat yönündeki arzularını desteklediklerini vurgulayarak, "Sorunun herhangi bir dış müdahale olmadan çözümü için Suriye içinde geniş kapsamlı bir diyalog kurulması olmazsa olmaz bir koşul" dedi. 
  Nahyan ile görüşmesinde, Suriye'nin Dostları Konferansı'nda sunulacak önerilerin içeriğinin netleştirilmesini istediklerini kaydeden Lavrov, "Suriye'nin dostları konferansına iletilecek önerilerin içeriğiyle ilgili net bilgiler almak isteriz. Eğer bu konferans gerçekten Suriyelileri birleştirecekse bence en doğru yaklaşım bu" diye konuştu. 
  Lavrov, konferansın Suriye'nin dostlarını sadece muhalefet olarak ayırması halinde bunun Rusya'nın da güçlü şekilde desteklediği Arap Birliği'nin açıkladığı amaca uygun bir durum olmayacağını kaydederek, gerekli olanı şeyin tüm grupları kapsayıcı bir şekilde içine alacak diyalog ortamının yaratılması olduğunu söyledi. 
  Nahyan da yaptığı açıklamada, "Suriye'nin Dostları Konferansı'nda" Suriye'deki şiddetin durdurulması konusunda uluslararası bir anlaşmanın yapılmasına çalıştıklarını belirtti. 
  BAE'nin ülkedeki şiddetin durdurulması için Suriye yönetimi ile temasları yeniden başlatmaya hazır olduğunu söyleyen Nahyan, "Eğer Suriye'deki rejim insanları öldürmeyi durduracaksa onlarla temas kurma yeniden gözden geçirilebilir. Aksi halde kendisiyle (Suriye lideri Beşşar Esad) işbirliği yapmak söz konusu bile değil" dedi. 
  
  -"Suriye muhalefetine askeri yardım yok"- 
  
  Nahyan, Arap Birliği ülkelerinin Suriye'deki muhalefete askeri yardımda bulunmayacağını belirterek, "Muhalefete destek konusunda Arap Birliği'nin muhalefetle ilişkilerin geliştirilmesi yönündeki açıklamasına dikkatinizi çekmek isterim. Suriye muhalefetine desteğin hiçbir zaman savaş anlamına gelmediğine dikkatinizi çekmek isterim. Bizim yaptığımız tüm muhalefet güçlerini birleştirmek için mali ve siyasi bir destektir" diye konuştu. 
  Arap Birliği'nin temel hedefinin Suriye'de şiddetin ölümlerin durdurulmasını sağlamak olduğunu belirten Nahyan, Rusya ve Arap Körfezi Ülkeleri İşbirliği arasında güçlü ilişkilerin bulunduğunu ve bu güçlü ilişkinin de bölgenin istikrarına büyük katkı sunduğunu vurguladı. 
  Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Lukaşeviç daha önce yaptığı Suriye'nin Dostları Konferansı ile ilgili açıklamada, Moskova'nın bir ülkenin içindeki çatışmalara dış güçleri çok daha fazla müdahil edecek her türlü formata karşı olduğunu söylemişti.