Kıbrıs Türk halkı, gelecek 5 yıl görev yapacak cumhurbaşkanını belirlemek üzere sandık başına gitti. KKTC Yüksek Seçim Kurulu, saat 17.00 itibarıyla seçime katılım oranının yüzde 61.03 olduğunu açıkladı. Böylece, seçimin ilk turundaki % 58.29 oranı da aşılmış oldu. KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki ikinci turda sandıklar kapandı. Sandıkların yüzde 91'i açılırken, Başbakan Tatar oyların yüzde 51,94'ünü, Cumhurbaşkanı Akıncı ise 48,06'sını aldı. 

KKTC Yüksek Seçim Kurulu'na göre ilçelerdeki katılım oranlarını şöyle:
*Lefkoşa: %61.57
*Girne: 556
*Gazi Mağusa: %59.05
*Güzelyurt: %59.9
*İskele: %62.04
*Lefke: %67.59
11 Ekim'de yapılan seçimin ilk turunu Tatar oyların yüzde 32,34'ünü alarak birinci, Akıncı ise yüzde 29,80'ini alarak ikinci sırada tamamladı. İlk turda yarışan 11 adaydan hiçbiri yüzde 50'den fazla oy alamadığı için seçim ikinci tura kalmıştı.

'Tatar oğlu Tatar’ım herkese kafa tutarım' 'Tatar oğlu Tatar’ım herkese kafa tutarım' “Kıbrıs halkı kendi topraklarında bağımsız ve haysiyetli bir şekilde yaşamak istiyor. Atılan adımlar yerinde gelişmelerdir. Bu yolun geri dönüşü artık yok. Atalarımın bütün özelliklerini taşıyorum. Türk oğlu Türk, Tatar oğlu Tatar’ım. Bu kadar adama kafa tutuyorum. Erdoğan’ın açıklamaları bizi cesaretlendiriyor”

KKTC'NİN YENİ CUMHURBAŞKANI ERSİN TATAR'DAN İLK AÇIKLAMA

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: "Bu topraklara evlatlarını gönderen, şehitler veren Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte olmaktan övünç ve kıvanç duyuyoruz.
Seçim malzemesi için anavatan Türkiye’ye laf uzatanları reddediyoruz, kınıyoruz."

KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan zafer konuşması KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan zafer konuşması Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, seçim galibiyetinin ardından yaptığı konuşmada, "Gerilim artık geride kalmıştır, KKTC’yi ileriye nasıl taşırız, ona bakacağız” ve “Hiçbir zaman bizim Türkiye ile bağımızı koparamayacaklar” dedi.