BioNTech'in kurucu ortakları olan Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci bir yıldan fazla süredir süren koronavirü salgınında geliştirdikleri BioNTech Covid-19 aşısı ile dünyaya umut olurken, araştırmalar sırasında aşıyı kendilerine yapmaları yasaklanmıştı.

KLİNİK DÜZENLEMELER NEDENİYLE İZİN VERİLMİYORDU

Koronavirüse karşı en etkili aşılardan biri olan Biontech'in kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci ise aşılarını dün yaptırdı.

Daha önce aşı olamadıklarını belirten Şahin: “Klinik düzenlemeler nedeniyle aşı yaptırmamıza izin verilmiyor. Aşı sadece klinik denemeler kapsamında uygulanabilir. Ve şirket personelinin klinik denemelere katılma izni yok. Bu da bizim, diğer insanlara erişim sağlandığında aşıya erişebileceğimiz anlamına geliyor.” açıklamasında bulunmuştu.

AŞI ÖNCELİK SIRASI KESİNLİKLE BOZULMUYOR

56 yaşındaki Uğur Şahin, kendisi ve eşinin neden geç aşılandığını ilişkin “Almanya’nın kanunları ve şirketin düzenlemeleri gereği, ürettiğimiz aşıyı kendimize yapmamıza bu zamana kadar izin verilmedi. Aşının öncelik listesinin dışına çıkılmasına kesinlikle müsaade edilmiyor” dedi. Şimdiye kadar 2 milyar doz aşı ürettiklerini belirten Şahin, şunları söyledi: Amacımız 2021’de 1,3 milyar doz üretmek. Bu da ancak 7/24 kesintisiz çalışma ile mümkün." açıklamasında bulundu.

Dünya genelinde Biontech, Moderna, Sinovac, Sputnik V, AstraZeneca, Johnson & Johnson'da dahil uygulanan koronavirüs aşı sayısı ise 1,5 milyarı geçti.

 

BioNTech'in kurucu ortağı Uğur Şahin: Haziranda 30 milyon doz aşıyı Türkiye'ye sevk etmek istiyoruz BioNTech'in kurucu ortağı Uğur Şahin: Haziranda 30 milyon doz aşıyı Türkiye'ye sevk etmek istiyoruz BioNTech'in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, Türkiye'ye mümkün olduğu kadar aşı vermek istediklerini belirterek, her şeyin yolunda gitmesi halinde haziranda 30 milyon doza kadar aşıyı sevk etmek istediklerini kaydetti.

 

BioNTech aşısı tüm hastanelerde uygulanabilecek BioNTech aşısı tüm hastanelerde uygulanabilecek Dün yeni partisi Türkiye'ye ulaşan BioNTech aşıları, saklama koşullarındaki değişiklikle, uygulama tüm hastane ve aile sağlığı merkezlerinde yapılabilecek.