Ortalama bir Amerikalı günde 8,8 saat çalışıyor. Yeni bir araştırma, bu sürenin, olması gerekenden 3 saat fazla olduğunu gösteriyor.

Araştırmalara göre uzun süre çalışanlarda dikkat dağılıyor, motivasyon azalıyor ve daha çok hata yapılıyor. Bu sebeple çoğu şirket, günde 5 saatlik mesaiyi denedi.

KISA MESAİ VERİMLİLİĞİ YÜZDE 50 ARTIRDI

Uzmanlar ve şirket CEO’ları kısaltılmış mesaide verimliliğin arttığını, personelin moralinin yükseldiğini tespit etti.

ABD’de 5 saatlik mesaiye geçen şirketlerden biri Tower Paddle. 2015’te bu sisteme geçen şirkette işçiler sabah 8’den öğlen 1’e kadar hiç ara vermeden çalıştı. Şirket, verimlilikte yüzde 50 artış görüldüğünü açıkladı. 

KISA MESAİNİN KÖTÜ YANI YOĞUN STRES

Bazı yöneticiler ise 5 saatlik mesainin iş kültürüne zarar verdiği görüşünde. Kısaltılmış mesainin bir zararı da personelin işi zamanında bitirebilmek için yoğun stres yaşaması.

Bu durum uzun vadede dayanılmaz hale gelebiliyor. 5 saatlik mesaiye geçen bazı şirketlerde elemanların yüzde 44’ü işi bıraktı.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor: Yargıtay'dan Cumartesi mesai kararı Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor: Yargıtay'dan Cumartesi mesai kararı Milyonlarca özel sektör çalışanını ilgilendiren bir karara imza atan Yargıtay, Cumartesi günü çalışıp çalışılmamasına işverenin yönetim hakkı kapsamında belirleyebileceğine hükmetti. Yüksek Mahkeme, iş ya da toplu sözleşmede işyerinde Cumartesi gününün hafta (akdi) tatili düzenlenmemesi halinde iş günü olarak kabul edileceğine dikkat çekti.

KDK’ya başvurdu mesai dışı poliklinik çalışmasına ilişkin ek ödemesini aldı KDK’ya başvurdu mesai dışı poliklinik çalışmasına ilişkin ek ödemesini aldı Bir doktor mesai dışı poliklinik çalışmalarından ücret alamadığı gerekçesi ile Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK) başvurdu ve gereken ödemeyi aldı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'dan mesai saati açıklaması İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'dan mesai saati açıklaması İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kamuda güvenlik, sağlık, acil çağrı ve arama kurtarma hizmetleri hariç mesai saatlerinin 10:00 - 16:00 olarak belirlendiğini duyurdu.