Bilim adamları, koronavirüs için geliştirilen mRNA BioNTech aşısının kısırlığa yol açtığı iddialarını araştırdı. 

CNN'in haberine göre araştırma için 25 ile 31 yaş arasındaki 45 erkekten sperm örneği alındı. Çalışmaya katılan erkeklerin daha öncesinde bir sağlık problemi olmadığından emin olmak için çeşitli testler yapıldı. 

HİÇBİR DEĞİŞİKLİK GÖZLEMLENMEDİ

Araştırma için alınan ilk örnekler, mRNA aşısının ilk dozundan önce alındı. Karşılaştırma yapmak için ikinci örnekler ise ikinci dozun üzerinden 70 gün geçtikten sonra alındı.  

Araştırmacılar, bu kişilerin sperm sayılarında hiçbir değişiklik gözlemediklerini ancak daha büyük bir örneklem ile kapsamlı bir araştırma yapmak istediklerini de belirtti.

 

 

 

"ARTIK ELİMİZDE KANIT VAR"

Dr. David Cohen araştırma ile ilgili değerlendirmesinde, "Artık aşı olmanız durumunda sperm sayınızın etkilenme olasılığının çok düşük olduğuna dair elimizde kanıt var" dedi.

Çalışmada sadece söz konusu iddialara konu olan mRNA aşıları incelendi, Johnson & Johnson ve AsraZeneca gibi aşılar araştırmaya dahil edilmedi.

Dr.Ranjith Ramasamy, "Bu aşılar çalışmaya dahil edilmese de farklı genetik materyallere rağmen oldukça benzer çalıştıklarını düşünüyoruz. Bu yüzden diğer aşılarda da sonucun farklı olacağını düşünmüyoruz" diye konuştu.

AŞI DEĞİL AMA VİRÜS ETKİLİYOR

Aşının spermler üzerinde etkisi olmamasına rağmen, Ocak ayında yayınlanan başka bir araştırmaya göre koronavirüsün virüsü erkek üreme sistemine zararlı olabileceği belirlendi.

Çalışma, koronavirüs geçirmemiş sağlıklı erkeklerle karşılaştırıldığında, koronavirüslü erkeklere ait sperm hücrelerinde iltihaplanma ve oksidatif streste önemli bir artış buldu. Sperm konsantrasyonu, hareketliliği ve şekli de virüsten olumsuz etkilendi.

Aile sağlığı merkezlerinde BioNTech aşısı yapılmaya başlandı Aile sağlığı merkezlerinde BioNTech aşısı yapılmaya başlandı E-Nabız, ALO 182 ve MHRS üzerinden randevu alarak başvuranlara Aile sağlığı merkezlerinde BioNTech aşısı yapılmaya başlandı.

Aile hekimleri de BioNTech aşısı yapmaya başlıyor Aile hekimleri de BioNTech aşısı yapmaya başlıyor Sağlık Bakanı Koca, BioNTech aşısı için artık kamu ve özel hastanelerle birlikte aile hekimlerinin de devrede olduğu belirterek, bugünden itibaren e-Nabız ve MHRS üzerinden randevu alınabileceğini duyurdu.

ABD BioNTech'in yüzde 91 oranında koruduğunu açıkladı ABD BioNTech'in yüzde 91 oranında koruduğunu açıkladı ABD, BioNTech aşısının koruyuculuk oranını ve hastalığı engelleme seviyesine ilişkin araştırma sonuçlarını açıkladı.