NASA'nın finanse ettiği yeni bir araştırmanın bulgularına göre, eksen eğikliği dünyaya benzeyen gezegenlerde hayat olabileceği ihtimali açıklandı. Araştırma Ğoldschmidt JeoKimya Konferansı'nda kamuoyuna sunuldu.

OKSİJENDEN DAHA YÜKSEK OLASILIK
Araştırma, yıldızları etrafında eğik bir eksenle dönen gezegenlerin atmosferlerinde, insanoğlunun bildiği hayat için kilit öneme sahip oksijenin varlığının daha yüksek olasılık olduğunu ortaya koydu.

Çalışma ekibinin lideri Purdue Üniversitesinden Stephanie Olson, "Eksenleri makul ölçüde eğik olan dünyaların kompleks hayat geliştirmesi daha olası. Bu, evrende komplike, hatta belki zeki hayat formu arayışımızı sınırlandırmamıza yardımcı olacak" değerlendirmesini yaptı.

Bilim insanları, Dünya'da oksijen üretimi için gerekli koşulların sofistike modelleme çalışması sırasında eksen eğikliğinin oksijen üretimine etkisini keşfetti.

EKSEN EĞİKLİĞİNİN OLUŞTURDUĞU FARKLAR

Uzmanlar modelleme çalışması sırasında Dünya'nın eksen eğikliğinden ötürü dönüş hızının yavaşladığını, günlerin uzadığını, kıtaların geliştiğini, yüzey basıncının arttığını ve okyanus akıntılarının, oksijen üretimini artırabilecek biçimde değişime uğradığını tespit etti.

Gök bilimciler, bir gezegenin yıldızına uzaklığının, hayat için elverişli olup olmadığına işaret ettiğini düşünüyor.

Yıldızına konumu bakımından Goldilocks Bölgesi'nde bulunan bir gezegenin yüzeyinde, sıvı halde su bulunabileceği varsayılıyor.

Bitkiler ve hayvanlar gibi kompleks hayat formları için oksijenin kritik öneme sahip olduğu biliniyor.

Dünya'nın 23 derece olan eksen eğikliğinin mevsimlerin oluşmasında da belirgin etkisi bulunuyor.

Uzayda hayat izleri arayacak Türk profesör: Fotoğraflar bizi aldatabilir. Ötesine bakmak lazım Uzayda hayat izleri arayacak Türk profesör: Fotoğraflar bizi aldatabilir. Ötesine bakmak lazım Bu sıralar dünya Türk kökenli bilim adamlarını konuşuyor. İnsanlığın kâbusu haline koronavirüsün aşısını bulan Biontech firmasının CEO'su Türk profesör Uğur Şahin'ın ardından, Prof. Dr. Betül Kaçar da büyük başarı elde etti.

Uzayda hayat var mı? Uzayda hayat var mı? Uzayda hayat var mı tartışmasına bilim adamları farklı cevaplar veriyor. İşte bunlardan en son cevap Princeton Üniversitesi'nden geldi: Hüsnükuruntu