İngiltere'den flaş bir açıklama geldi, koronavirüsle mücadelede ciddi sağlık sorunu çocuklara aşı uygulayacaklar. İngiltere hükümeti, Covid-19 aşısının klinik olarak savunmasız olan 12 ila 15 yaş arasındaki çocuklara yapılacağını duyurdu. İngiltere Aşı Bakanı Nadhim Zahawi, Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesi'nin (JVCI) "yüksek risk altında olan" çocuklara korona virüs aşısı verilmesini tavsiye ettiğini ve hükümetin bu tavsiyeyi dikkate alacağını söyledi.

Çocuklara Pfizer-BioNTech aşısı yapılacak
Zahawi, ciddi sinir bozuklukları, down sendromu, öğrenme güçlüğü ve zayıf bağışıklık sistemi olan 12 ila 15 yaş arasındaki çocukların Covid-19 aşısı olabileceğini belirtti. Zahawi, çocuklara Pfizer-BioNTech aşısının verileceğini belirtirken, ayrıca savunmasız gruptaki insanlarla yaşayan 12 yaşın üzerindeki bazı sağlıklı çocukların da aşı olabileceğini dile getirdi.

Ulusal Sağlık Servisi'nin (NHS) aşıyı mümkün olan en kısa sürede sunmasını istediğini ve aşılamaya uygun çocuklarla sağlık ekiplerinin temasa geçeceğini söyleyen Bakan Zahawi, sağlık sorunu olmayan düşük riskli gençlere aşı uygulanmayacağını sözlerine ekledi.

370 bin çocuk yüksek risk grubunda
Daha önce Sağlık Bakanı Sajid Javid, JVCI'nin gelecek bir tarihte altta yatan sağlık koşulları olmaksızın 18 yaş altındaki çocukların aşılanmasını tavsiye edip etmemeyi değerlendireceğini söylemişti. İngiltere'de 12 ila 15 yaşlarındaki yaklaşık 370 bin çocuğun yüksek risk grubunda yer aldığı için aşılamaya uygun olduğu tahmin ediliyor. İngiltere'de şu anda 16 ila 17 yaşındaki risk grubundaki çocuklara aşı uygulanıyor.

İngiltere aşı komitesi: Hassas çocuklara aşı yapılabilir İngiltere aşı komitesi: Hassas çocuklara aşı yapılabilir İngiltere’de Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesi (JCVI), hükumete 18 yaşından küçüklere kitlesel Covid aşısı yapılmaması tavsiyesinde bulundu.

İngiltere'de Kovid-19 'korkutucu seviyelere ulaşabilir' uyarısı İngiltere'de Kovid-19 'korkutucu seviyelere ulaşabilir' uyarısı İngiliz hükümetinin Sağlık Danışmanı Chris Whitty, koronavirüs sebebi ile hastaneye yatış sayılarının haftalar içinde "oldukça korkutucu" seviyelere ulaşabileceği uyarısında bulundu.