Hint ekonomist Arvind Subramanian, Harvard Üniversitesi ve merkezi Washington DC'de bulunan bir düşünce kuruluşundan iki görevli tarafından yapılan araştırmada, koronavirüse bağlı ölümler ele alındı.

Araştırmada, ülkede vakaların yüksek olduğu dönemde dolu olan hastanelerde, sağlık hizmetlerinin ertelendiği veya sekteye uğradığında Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının eksik sayılmış olabileceği sonucuna ulaşıldı.

GERÇEK SAYI 4,7 MİLYON OLABİLİR

Hindistan Sağlık Bakanlığı verilerine göre 414 binden fazla olan ölü sayısına atıfta bulunulan araştırmada, Ocak 2020 ila Temmuz 2021 tarihlerinde hayatını kaybedenlerin sayısının 3 milyon ila 4,7 milyon olabileceğine dikkat çekildi. Araştırmada, kesin bir rakam belirtmenin zor olduğu ancak salgında ölenlerin sayısının resmi rakamdan çok daha fazla olabileceği belirtildi.

''SON 74 YILIN EN KÖTÜ İNSANİ TRAJEDİSİ''

Araştırmada, salgında milyonlarca kişinin ölmesinin, muhtemelen ülkede 1947 yılında tanık olunan "bölünme ve bağımsızlık"tan sonraki en kötü insani trajedisi olduğu kaydedildi.

Ölüm ve doğum rakamlarının tutulduğu nüfus idaresi sistemi kayıtları, kan testleri ve yaklaşık 900 bin kişiyle yılda birkaç kez yapılan ekonomi anketi gibi metotlar kullanılarak yapılan araştırmada, bu metotlarla ülke genelinde tüm nedenlerle ölenlerin sayısına ulaşıldı.

EN ÇOK ETKİLENEN ÜLKELERDEN BİRİ

Kovid-19 verilerinin derlendiği "Worldometers" internet sitesine göre, 31 milyon 174 bin 322 Kovid-19 vakasının tespit edildiği Hindistan'da, 30 milyon 353 bin 710 kişi iyileşti.

Hindistan, "Worldometers"a göre, "dünyada en fazla vakanın görüldüğü 2'nci, en fazla ölümün görüldüğü 3'üncü ülke" olarak öne çıkıyor.

Hindistan'da salgında hasta sayısında düşüş devam ediyor Hindistan'da salgında hasta sayısında düşüş devam ediyor Koronavirüs salgınından dünyada en çok etkilenen ülkelerin başında gelen Hindistan'da yeni vaka sayısı düşüşüne devam ederken son 24 saatte 38 bin 949 olarak kaydedildi.

Hindistan'da salgında vaka sayısı iyileşenlerin sayısını geçti Hindistan'da salgında vaka sayısı iyileşenlerin sayısını geçti Koronavirüs salgınından dünyada en çok etkilenen ülkelerin başında gelen Hindistan'da yeni vaka sayısı son 24 saatte 41 bin 806 olarak kaydedilirken, son 2 ayda ilk kez vaka sayısı iyileşenlerin sayısını geçti.

Koronaya teslim olmuştu! Hindistan'dan güzel haber Koronaya teslim olmuştu! Hindistan'dan güzel haber Koronavirüsle mücadelede en büyük yarayı alan ülkelerin başında gelen Hindistan'da günlük Covid-19 vaka sayısı 16 Mart'tan bu yana en düşük seviyeye gerileyerek umut verdi.